potíže u celiaka

Otázka

Dobrý den, můj syn (9let) má 4 roky diagnostiovanou celiakii a cca 2 roky zjištěnu chronickou thyreoitidu. Poslední dobou často trpí nadýmáním,nebo častou nevolností od žaludku, přitom výsledky krevních testů na celiakii má v pořádku, alergoložka vyloučila podrobnými krevními testy i případné další potravinové alergie a na nadýmání nám předepsala NALCROM. Endokrinoložka nám po pulroční návštěvě u ní řela, že mu musí zvýšit dávky jodthyroxu (dle výsledků krevních testů) a že nadýmání a nevolnosti pravděpodobně souvisí se štítnou žlázou. Ale i přes tyto potíže nás objednala na další návštěvu až za 8měsíců 🙁 Prosím o váš názor na synovu věčnou únavu, nevolnost a nadýmání.

Odpověď

V tom, co píšete, vidím několik rozporů: Nalcrom se nedává na nadýmání, ale na potravní alergie, od thoreioditidy mohou být jakékoli příznaky, ale tyto nejsou nejčastější. Nevím, kde žijete a kam chodíte na kontrolu, ale možná by nebylo od věci vyžádat si „druhý názor“, na který máte nárok. Doporučila bych v tom případě dětskou gastroenterologickou poradnu při 1. lékařské fakultě UK a VFN – prim. Fruhauf (Ke Karlovu 4, Praha 2, nebo gastroenterologii ve FN Motol).

Další možnou příčinou je zbytkový lepek – tedy nepatrné stopy lepku, které jsou v potravinách, kde byste to nečekala – sýry, čokoládové výrobky, některé jogurty, uzeniny (včetně šunky) a mnoho, mnoho dalších (dají se odhalit luštěním informačních nálepek – musí být uvedeno, že potravina neobsahuje lepek, lepek se však skrývá i pod některými éčky). Také je nutné zcela vyloučit i kontaminaci lepkem, to znamená, že se jídlo pro vašeho syna se nesmí jídel s lepkem ani dotknout, nemůžete krájet pro něj maso na prkénku, kde jste před tím krájela pečivo nebo knedlíky. Podívejte se na stránky www.celiac.cz , která jsou opravdu zaručené a odborně na výši (na rozdíl od mnoha jiných).