Dobrý den, je mi 27 let a v 18 jsem měla těžké akné především v obličeji, velké zánětlivé abcesy, bolestivé, které vydržely i několik týdnů na obličeji a zanechaly stopy. Dva měsíce jsem brala na plet antibiotika, která mi pomohla, ale zničila mi imunitu, kterou mám doteď oslabenou. Po antibiotikách jsem začala brát HA, kterou jsem vysadila letos v únoru. nyní se mi už dva měsíce vytváří opět tyto velké a bolestivé abcesy. Od doktorky mam aknemycin a vyzkoušela jsem už další lokální antibiotika, ale nic pořádně nezabírá a léky už brát nechci, protože nechci mít úplně zničenou imunitu. Prosím o radu, proč vlastně i v mém, na akné pozdním věku mám takové silné projevy a jak bych je mohla léčit bez antibiotik. K HA se také nechci moc vracet, ale pokud nebude jiná možnost… Jsem stále bezdětná a žiju zdravým životním stylem. Moc vám děkuji za radu.
Akné může mít více příčin – vliv minerálních olejů, některých prvků (jód), ale úplně nejčastěji jde o zvýšenou citlivost kůže k mužským pohlavním hormonům, které se tvoří v malém množství i v zdravém ženském těle, nebo jejich nadprodukci (třeba i v rámci syndromu polycystických ovarií).
I akné může být známkou porušené imunity, která u vás mohla být i primární a „našla“ se až po užívání antibiotik. Ani dvou měsíční užívání antibiotik zdravý imunitní systém trvale „nerozhodí“, změny, mírná dysgamaglobulinémie je přechodná.
Možná by nebylo od věci konzultovat stav v endokrinologické ordinaci, objysnit, zda u vás nejde o hyperandrogenní stav (nadprodukci testosteronu) a pak léčit antiandrogeny (cyproteron-acetát, který je například obsažen v Diane-35, ale existuje i jako samostatný lék). Silnou akné nemohou jen zevní přípravky vyléčit, ty volně prodejné jsou vhodné na lehkou akné, středně těžkou a těžkou musí léčit kožní lékař (ev. ve spolupráci s endokrinologem). V některých případech bývá úspěšná aplikace léčebného laseru (v dermokosmetických centrech – ale nejde o hrazenou léčbu).
Akné trápí až desítky procent žen po třicítce. Není pravda, že jsme jen o problém dospívajících.