AUDIO: Neantikoncepční přínosy hormonální antikoncepce

Gynekolog MUDr. Jaroslav Jeníček oceňuje přínos hormonální antikoncepce.

To, že antikoncepce je spolehlivá, současným ženám a jejich lékařům nestačí. Právem od ní očekávají další medicínský prospěch.

Léčebné a preventivní účinky

Hormonální antikoncepce má statut léku, a to nejen proto, že je schvalována příslušnými institucemi jako léčivé přípravky. Označení lék si zaslouží, protože je používána i v terapii některých onemocnění.

Záludná a těžko rozpoznatelná endometrióza

Jde o výskyt děložní sliznice mimo děložní dutinu. Okrsky sliznice mohou být v blízkosti vaječníků, přímo na vaječnících, střevech, kdekoli v břišní dutině. Ať je uložena kdekoli, prodělává v důsledku hormonálních změn v průběhu menstruačního cyklu stejné změny jako ta uložená uvnitř dělohy. To znamená, že roste (proliferační fáze), zraje (transformační fáze) a posléze se odlučuje s průvodným krvácením (menstruace), což je provázeno bolestí, nevolností. Endometrióza může být i příčinou neplodnosti. Prokázanou endometriózu může ambulantní gynekolog léčit vybranou hormonální antikoncepcí (například obsahující dienogest).

Nadměrné ztráty krve způsobují chudokrevnost

Objevuje se při silné a časté menstruaci (menoragie), která je typická pro mladé dívky. Vyžaduje kromě doplnění železa léčbu příčiny tohoto stavu. Léčbou může být hormonální antikoncepce, která vede k zmírnění a zkrácení menstruačního krvácení. Specifickou skupinou žen s nepravidelným, častým a silným krvácením jsou ženy v premenopauze. Pro ně je dobrou volbou buď antikoncepce s velmi nízkou dávkou hormonů, která zredukuje krvácení, nebo nitroděložní systém s hormonem (Mirena), který brání růstu děložní sliznice, tudíž výrazně mírní krvácení a krevní ztráty. U žen kolem menopauzy má nitroděložní systém s hormonem další výhodu – „hlídá“ děložní sliznici. Dostaví-li se klimakterický syndrom s pocením, návaly, bušením srdce, nespavostí apod. v takové tíži, že vyžaduje léčbu, stačí k této antikoncepci přidat malou dávku estrogenů ve vhodné formě.

Poruchy menstruačního cyklu

Obvykle vyžadují vyšetření (zejména některé typy, například primární a sekundární amenorea, tj. absence krvácení; podezření na syndrom polycystických ovarií, který se projevuje jako hormonální porucha s vysokou tvorbou mužských pohlavních hormonů, neplodností, hirsutismem a akné a další). Léčba mnoha poruch spočívá v podávání hormonů pomocí přípravků hormonální antikoncepce, zpravidla se silným antiandrogenem, jakým je cyproteron-acetát (Diane-35, Minerva). Ty se používají i v léčbě závažnější akné.

Hormonální antikoncepce působí preventivně proti závažným chorobám:

Rakovina vaječníků (karcinom ovaria) je záludná v tom, že velmi dlouho probíhá bez příznaků. Projeví se (bolestmi, krvácením) až ve stadiu, kdy je choroba značně pokročilá. Hormonální antikoncepce snižuje dlouhodobě riziko tohoto onemocnění, a to roky po vysazení antikoncepce. Ročně se v ČR diagnostikuje zhruba 1200 nových případů karcinomu ovaria a 750 žen na toto onemocnění zemře.

Užívání hormonální antikoncepce snižuje taktéž riziko rakoviny děložní sliznice a některých nezhoubných nádorů prsu, určitých typů cyst (ve vaječnících i v prsu).

Mimoděložní těhotenství, není-li včas diagnostikováno, ohrožuje ženu nejen ztrátou plodnosti, ale i vlastního života. Užívání hormonální antikoncepce výrazně snižuje riziko mimoděložního těhotenství.

Migréna a epilepsie vázaná na určitou fázi menstruačního cyklu je (po vyšetření a dohodě s neurologem) důvodem k podávání hormonální antikoncepce v tzv. dlouhém cyklu, tedy minimálně 3 – 6 balení bez pauzy.

Příznivé účinky

Proti středně těžké a mírné akné působí hormonální antikoncepce, která obsahuje progestiny s antiandrogenním působením (například dienogest v Jeanine, drospirenon v Yadine, Yasminelle).

K zlepšení pleti dochází v průběhu 3 měsíců, plný účinek se však projeví za 6 – 9 měsíců od počátku užívání. Přípravky hormonální antikoncepce s antiandrogenním působením příznivě ovlivní i středně těžkou akné, kdy od místní léčby kosmetickými přípravky nemůžeme očekávat vyléčení akné.

„Starý známý“ premenstruační syndrom

Psychická tenze (napětí), bolesti břicha, hlavy, otoky, nadýmání v druhé polovině cyklu neúnosně obtěžují mnohé ženy až do té míry, že sahají po lécích proti bolesti, dávají si předepsat léky na ovlivnění psychiky. Jde o premenstruační syndrom (PMS). Přípravky hormonální antikoncepce s drospirenonem (Yadine, Yasminelle) mají „odvodňující“ účinky a současně působí proti příznakům PMS.

Příznaky z vysazení hormonů

Určitá část žen netrpí premenstruačním syndromem, ale nejhůře jim je v průběhu prvních dnů samotné menstruace (i tzv. pseudomenstruace v sedmidenní pauze v užívání hormonální antikoncepce). Bolesti hlavy a prsou, bolesti břicha, nadýmání, otoky, změny nálad, jsou pak příznakem z poklesu hormonálních hladin. Tyto příznaky z vysazení hormonů můžeme minimalizovat tím, že prodloužíme období užívání hormonů. Hormonální antikoncepce obsahující drospirenon s novým unikátním užívacím režimem (24 aktivních pilulek a 4 tablety placeba, YAZ) zmírní příznaky, které provázejí pokles hormonálních hladin.

Specifické účinky

Ženy po porodu, které kojí, starší kuřačky, diabetičky nebo ženy, které nemohou užívat estrogeny, mají k dispozici specifickou antikoncepci. Pro tyto ženy je vyhovující nitroděložní systém, z něhož se uvolňuje hormon levonorgestrel (Mirena). Místní působení levonorgestrelu ovlivňuje stavbu děložní sliznice, zahušťuje hlen děložního hrdla, které se stává těžko prostupné nejen pro spermie, ale i pro choroboplodné zárodky, přičemž neovlivňuje činnost vaječníků. Je prokázáno, že brání růstu myomů, část myomů se po jeho zavedení dokonce zmenšuje. To, že zmírňuje a zkracuje menstruační krvácení, bylo již uvedeno. Menstruace s nitroděložním systémem s hormonem je méně bolestivá. U vysokého počtu žen zcela vymizí.

Vývoj a inovace

Díky vývoji a inovaci nabízí hormonální antikoncepce dnešní ženě řadu benefitů. Vývoj a inovace hormonální antikoncepce jdou stále dopředu vzhledem k vyšším a novým požadavkům uživatelek, které kladou důraz zejména na přirozenost a tělu vlastní hormony. Máme se tedy na co těšit.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.