Multivitaminy prý rakovině ani infarktu nezabrání

U žen léta užívajících multivitaminy nijak nekleslo riziko, že onemocní rakovinou, dostanou srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. S odkazem na výsledky výzkumu amerických vědců o tom napsala agentura Reuters. Tato studie je podle ní poslední z řady těch, které naznačují, že nejrůznější vitaminové doplňky, za které spotřebitelé v supermarketech a lékárnách utratí miliardy dolarů, nezabraňují vzniku chronických onemocnění.

„(Multivitaminy) v podstatě žádný efekt nemají. A při tak velkém a různorodém vzorku jde o celkem jasnou zprávu, že nikomu neškodí, ale že nikomu s ohledem na riziko chronických onemocnění ani prospěšné nejsou,“ tvrdí Marian Neuhouserová z Výzkumného centra rakoviny Freda Hutchinsona. Vědecký tým pod jejím vedením zveřejnil studii v odborném časopisu Archives of Internal Medicine, která se zakládá na vzorku 162.000 žen. Jde o dosud největší skupinu, na které vědci zkoumali vliv multivitaminů. Muži se tohoto výzkumu neúčastnili.
Vědci sledovali ženy, všechny po menopauze, po dobu osmi let. Asi 42 procent z nich každý den užívalo vitaminové přípravky. Zjistili, že u všech byl téměř stejný výskyt rakoviny prsu, tlustého střeva, vaječníků nebo jiných typů rakoviny, stejně tak kardiovaskulárních onemocnění jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.
Autoři studie upozorňují na to, že spotřebitelé v USA ročně za potravinové doplňky utratí více než 20 miliard dolarů (více než 426 miliard korun), třetinu z toho za multivitaminy. Mnoho lidí vitaminy a minerály používá, aby se ochránili před chronickými nemocemi nebo chřipkou a nachlazením. Neuhouserová spotřebitelům radí, aby raději jedli zdravě, jejich strava by měla obsahovat hodně ovoce a zeleniny.
„Pokud si lidé myslí, že všechny potřebné živiny získávají díky vitaminové pilulce, mýlí se,“ říká Neuhouserová.
Nicméně Andrew Shao z Rady pro zodpovědnou výživu, skupiny zastupující výrobce vitaminových doplňků, říká, že bez ohledu na výsledky této studie multivitaminové pilulky mohou být pro zdraví většiny lidí přínosné, protože jejich strava neobsahuje dostatek potřebných prvků.
Loni v říjnu americký Národní institut pro rakovinu zastavil výzkum, kterého se účastnilo 35.000 mužů a jehož cílem bylo zjistit, zda užívání doplňků potravy se selenem a vitaminem E zabraňuje vzniku rakoviny prostaty. U mužů užívajících jen selen se totiž lehce zvýšil výskyt cukrovky a u mužů užívajících pouze vitamin E výskyt rakoviny prostaty.
Z jiné studie zase loni v listopadu vyplynulo, že používání vitaminu C, anebo vitaminu E u 14.641 lékařů v USA nesnížilo riziko vzniku rakoviny nebo kardiovaskulárních onemocnění.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.