Důvodem, proč skončit s kouřením, může být i zdraví mazlíčků

Zdraví zvířecích miláčků, které lidé chovají doma, by pro kuřáky mohlo být další motivací, proč s kouřením jednou provždy skončit, tvrdí podle agentury Reuters američtí vědci.

Osmadvacet procent kuřáků, kteří mají doma zvířecího mazlíčka, v průzkumu uvedlo, že pod vlivem toho, že cigaretový kouř škodí i zvířatům, se pokusí s tímto zlozvykem přestat. Dalších 11 procent řeklo, že o skoncování s kouřením budou přemýšlet.
„Není to tak, že by lidé svoje zvířecí miláčky měli raději než sami sebe nebo své děti, je to prostě další motivace, která lidi vede k tomu, že zvažují, že s kouřením přestanou,“ říká Sharon Milbergerová z detroitského zdravotního centra Henryho Forda. Říkat majitelům zvířátek, aby přestali kouřit s ohledem na ně, je podle ní zajímavý nový způsob, jak je od jejich zlozvyku odradit. Ze 71 milionů Američanů, kteří mají doma zvířecího mazlíčka, pětina kouří, odhaduje Milbergerová.
Pasivní kouření může poškodit zdraví nejen lidí, ale i zvířat, vyplývá z vědeckých studií. U zvířat, která jsou vystavena kouři z cigaret, hrozí vyšší riziko, že onemocní rakovinou plic nebo jiným typem rakoviny, chorobou kůže, očí nebo dýchacího ústrojí.
Mezi nekuřáky, kteří žijí s někým, kdo cigaretám holduje, 16 procent dotázaných uvedlo, že by svého partnera požádalo, aby s kouřením přestal a necelá čtvrtina by mu prý nařídila, aby si zapálil venku místo v místnosti.
Průzkumu na internetu, který zveřejnil specializovaný časopis Tobacco Revue, se zúčastnilo 3293 majitelů zvířecích mazlíčků v USA.
Podle Milbergerové kuřákům do svědomí mohou sáhnout i veterináři, kteří by se mohli majitelů zvířecích pacientů ptát, zda kouří a zda dovolí, aby si u nich doma někdo zapálil.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.