Pětina vyšetřených má zvýšenou hladinu cukru

Téměř 3000 lidí v pěti městech ČR využilo za osm týdnů možnosti změřit si riziko cukrovky. Dvě třetiny byly ženy, průměrný věk zájemců byl 56 let, sdělila Diabetická asociace, která uspořádala už druhý ročník bezplatných veřejných měření hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Letos si lidé mohli nechat změřit také krevní tlak.

„Účastníků s rodovým zatížením jako nadváha nebo cukrovka v rodině bylo 43 procent. Zvýšená hladina cukru byla zjištěna u pětiny vyšetřených, zvýšený cholesterol téměř u třetiny. Vysoký tlak mělo 40 procent lidí,“ vyčíslil předseda Diabetické asociace profesor Milan Kvapil.

Cukrovka patří celosvětově mezi nejrozšířenější nemoci. V ČR na 800.000 zjištěných pacientů připadá dalších až 350.000, kteří o své nemoci nevědí a žijí s ní i několik let, aniž se u nich projevila. Cukrovka totiž nebolí. I když diabetik nemá žádné obtíže, nemoc mu poškozuje cévy. Riziko úmrtí stoupá na dvojnásobek, cukrovka zkracuje život až o deset let.

Nemoc poškozuje nejprve drobné cévy v oku, ledvinách a nohou. Vede k vysokému tlaku, který u tří čtvrtin diabetiků vyústí v infarkt či mrtvici. Cukrovka je také nejčastější příčinou oslepnutí, 40 procent léčených na umělé ledvině jsou diabetici.

Kromě aktuální hladiny cukru se měří také takzvaný dlouhý cukr neboli glykovaný hemoglobin. Ukazuje průměrné hodnoty cukru za předchozí tři měsíce. Tyto hodnoty ukazují míru rizika komplikací. Normální hodnoty jsou mezi 2,4 až 4, pokud jsou vyšší, měl by i nově odhalený diabetik, který ještě nemá žádné potíže, dostat léky. Pokud nepomohou, přechází se rovnou na kombinaci tablet s inzulínem.

To je změna oproti dřívějšku, kdy léčba lehčích diabetiků začínala dietou, a když nepomohla, dostal léky a teprve v dalších fázi také inzulín. Cévy však už byly nevratně poškozeny, takže komplikace byly téměř jisté. Dřívější nasazení léčby dává diabetikům lepší vyhlídky, dožívají se pak v podstatě stejného věku jako lidé bez cukrovky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.