Nový přístroj pomůže diabetikům sledovat cukr v krvi

Čeští diabetici mají k dispozici nový přístroj, který jim umožní přesně sledovat hladinu cukru v krvi a dopředu je upozorní, že jim hrozí jeho nedostatek. Řekl to přednosta Interní kliniky Fakultní nemocnice Motol Milan Kvapil.

Přístroj velikosti kovové padesátikoruny má pacient tři dny na těle. Měří mu hladinu cukru v krvi v pětiminutových intervalech. Jeho software pak data analyzuje a přesně vyhodnotí pohyb hladiny glukózy za dané období. Na základě těchto dat pak monitor pacienta upozorní, že mu nedostatek cukru (hypoglykémie) v krvi hrozí.
„Těžké diabetiky udržujeme de facto ve vyšších hladinách cukru, jen abychom předešli nedostatku, který způsobuje četné další poruchy, včetně kardiovaskulárních. Analyzovat budoucí hodnoty cukru je jak předpovídat ceny na burze. V momentě, kdy máme přístroj, který umí pacienta upozornit, hrozí-li mu nedostatek glukózy, tak můžeme začít pohlížet na léčbu diabetu zcela jinak,“ řekl Kvapil. Podle něj se přístroj hodí nejen pro pacienty s cukrovkou prvního typu, ale i pro některé pacienty s cukrovkou druhého typu.
Cukrovka prvního typu je nemoc, při které slinivka břišní neprodukuje inzulín. Tento hormon je nutný k přesunu cukru z krevního oběhu do buněk v těle, aby se tu přeměnil na energii. Aby pacienti přežili, musí si inzulín aplikovat injekčně nebo pomocí inzulínové pumpy. Nemoc se často rozvíjí u dětí a mladých dospělých. Cukrovka druhého typu je onemocnění metabolismu a léčit se dá dietou a fyzickou aktivitou. Představuje asi 90 až 95 procent případů cukrovky.
Cukrovkou u nás trpí přes osm procent obyvatelstva. Počet pacientů neustále stoupá a nemoc čím dál víc postihuje mladší generace. K 31. prosinci 2007 mělo v ČR diabetes prvního typu 52.813 lidí, z toho 816 dětí do 14 let. S diabetem druhého typu se léčilo 692.074 pacientů.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.