Včasné odhalení cukrovky může snížit riziko infarktu, říká lékař

Včasné odhalení cukrovky neboli diabetu vede k snížení rizika infarktu, který s ní může být spojen. Před zahájením kampaně proti cukrovce to v Praze řekl prezident Diabetické asociace Milan Kvapil. Kampaň začne 1. července a pořádá ji Diabetická asociace ČR. Cílem je přispět k včasnému odhalení počátečních stavů nemoci, se kterou se v Česku léčí tři čtvrtě milionu obyvatel.

„Typickým začínajícím pacientem je člověk kolem 50 let, který kdysi sportoval, pak s tím přestal a přibral 20 kilo. Nemá žádné příznaky ani komplikace. Jde o nejnebezpečnější typ, nejčastěji svoji chorobu podceňuje,“ řekl lékař. Začínající pacient s diabetem má podle něj ze včas zahájené léčby největší prospěch. Lékaři mohou včas snížit hladinu cukru v krvi, kterou se cukrovka projevuje. Sníží tak riziko pozdních komplikací, mezi které patří necitlivost končetin, nebo jejich amputace, zhoršená kvalita zraku nebo infarkt myokardu.
Kampaň bude trvat od 1. července tři měsíce. Pro podzimní část organizátoři počítají také s pořádáním akcí pro veřejnost, jako je například měření hladiny cukru v krvi. V rámci kampaně byly spuštěny webové stránky www.stopcukrovce.cz. Lidé si zde jednoduchým dotazníkem mohou otestovat, jak velká jsou jejich rizika onemocnění.
Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění způsobující poruchu látkové přeměny cukru, projevuje se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Obezita může podle prof. Kvapila vznik cukrovky výrazně urychlit. Celosvětově patří cukrovka mezi nejrozšířenější nemoci a počet léčených diabetiků každým rokem mírně stoupá. V roce 2007 se v Česku léčilo s tímto onemocněním 755 tisíc lidí, o 6000 více než v předchozím roce.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.