Poslech hudby podle vědců ovlivňuje činnost srdce a plic

Intenzita hudebního díla mění tlukot lidského srdce a rytmus dýchání jeho posluchačů, zjistila nová italská studie. Informuje o ní agentura ANSA.

Conseq Investment Management

Tým vědců z univerzity v Pavii pod vedením kardiologa Luciana Bernardiho poskytl další důkaz toho, že hudba může být užitečnou terapeutickou aktivitou a pomáhat při rehabilitaci pacientům s kardiovaskulárními problémy.
Úryvky z Beethovenovy Deváté symfonie, Verdiho opery La Traviata a z opery Turandot od Giacoma Pucciniho byly přehrávány 24 testovaným osobám, z nichž polovinu tvořili profesionální hudebníci. Současně jim vědci měřili rytmus dýchání, krevní tlak, průtok krve mozkem a tlukot srdce.
Podle výsledků se činnost srdce a plic testovaných osob synchronizovala s hudbou: S každým crescendem (pomalé zesilování) stoupal testovaným lidem krevní tlak, dýchali rychleji a taky jim rychleji bušilo srdce. Když se hudba ztišila, následoval opačný efekt.
„Hudba působí kontinuální, dynamické a do jisté míry předvídatelné změny v kardiovaskulárním systému,“ řekl Bernardi. „Tento systém neovlivňují pouze emoce, ale i naopak, kardiovaskulární změny vyvolané hudbou mohou být základem vzbuzení nových emocí,“ řekl. Výsledky výzkumu byly publikovány v odborném tisku.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.