Mrkev vařená vcelku je podle vědců zdravější a chutnější

Protirakovinné účinky mrkve se zvýší o 25 procent, vaří-li se tato kořenová zelenina vcelku, a nikoli nakrájená. Zároveň také lépe chutná, protože se v ní uchová více cukru, usoudili vědci z univerzity v britském Newcastlu.

„Při krájení mrkve se zvětšuje povrchová plocha, takže při varu z ní unikne do vody víc živin,“ vysvětlila badatelka Kirsten Brandtová. „Vaří-li se vcelku a je nakrájena až poté, zachová si chuť i živné látky.“
Testy „naslepo“, jimž vědci podrobili stovku lidí, prokázaly, že 80 procentům z nich víc chutnala mrkev vařená vcelku.
Brandtová spolu s kolegy z Dánské univerzity také před čtyřmi lety objevili prospěšnost protirakovinné látky falcarinol obsažené v mrkvi pro lidské zdraví.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.