Společnost synlab v rámci svého preventivního programu Zdraví národa nabízí vyšetření výskytu tuků v krvi zdarma. Od 11. do 22. srpna mohou všichni zájemci navštívit odběrové místo společnosti synlab a nechat si vyšetřit krev.
Vyšší hodnoty krevních tuků jsou jedním z rizikových faktorů rozvoje aterosklerózy a s ní spojených komplikací, jako jsou ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda. Češi stále častěji bojují s nadváhou a s tím spojenými nemocemi srdce a oběhové soustavy, které u nás patří mezi největší zabijáky. Infarkt myokardu postihne v České republice každý rok více než 22 tisíc lidí, asi 6 tisíc z nich z nich přitom v jeho důsledku umírá. Výjimkou dnes nejsou ani dvaceti či třicetiletí pacienti.
Instrukce pro vyšetření v rámci programu ZDRAVÍ NÁRODA
- Není potřeba se na odběrových pracovištích objednávat.
- Před odběrem: 10 hodin nekouřit, 12 hodin nejíst, 1–2 dny nepít alkohol.
- Do dvou dnů vám přijde výsledek vyšetření na vaši adresu poštou nebo na odběrové pracoviště.
„Proto jsme se rozhodli vyhlásit mimořádné čtrnáctidenní testování v rámci našeho projektu Zdraví národa, které Čechům pomůže odpovědět na otázku, zda mají či nemají zvýšené riziko těchto onemocnění,“ říká Kateřina Štolcová, tisková mluvčí projektu Zdraví národa. „Přijďte a zjistěte, zda vám nehrozí infarkt! Podobně jako například u onemocnění jater či ledvin, které Zdraví národa testovalo v předchozích obdobích, ani začínající problémy se srdcem nebo oběhovou soustavou nemusí být zřetelné, protože nebolí. Pokud se nevěnujeme prevenci a problémům nepředcházíme, může být už pozdě,“ varuje Štolcová.
„Zájemci o vyšetření mohou rovnou přijít, nebo navštívit stránky zdravinaroda.cz, kde jsou dostupné všechny informace o testování, včetně žádanky na vyšetření, kterou si mohou zájemci stáhnout a s ní do odběrové místnosti přijít,“ vysvětluje Kateřina Štolcová.
Všem, kdo si nechají krev odebrat, přijde do dvou dnů dopis s vyhodnocením krevních testů – v něm najdou nejen výsledek ve formě tabulky, ale také písemné doporučení.
Dobrý a špatný cholesterol
LDL cholesterol, často označovaný jako „špatný“ cholesterol, se za určitých podmínek usazuje na stěnách arterií, tím snižuje jejich vnitřní průměr (tento pochod se označuje jako ateroskleróza). Tyto změny zvyšují tendenci ke srážení krve. Jestliže se utvoří sražená částečka (trombus) a zablokuje zúženou tepnu (trombóza) může dojít u postižené osoby k infarktu nebo mrtvici. Ačkoliv LDL je tvořen přirozenou cestou v organismu, u některých osob je jeho produkce příliš vysoká. Množství LDL cholesterolu je rovněž ovlivňováno potravou.
HDL cholesterol nebo „dobrý“ cholesterol vrací přebytek tuku do jater, takže brání jeho usazování v tepnách. Vysoká hodnota poměru HDL: LDL, což značí relativní vysokou hladinu HDL cholesterolu vzhledem k LDL cholesterolu, chrání organismus proti onemocněním srdce. Vyšší hladinu HDL cholesterolu v krvi lze podpořit fyzickou aktivitou a zdravější, vyrovnanou stravou.
Cholesterol je steroidní látka, kterou lidský organismus potřebuje pro tvorbu hormonů a vitamínu D. Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky, je také důležitý při tvorbě buněčných membrán. Příliš vysoká koncentrace v krvi však nese pro organismus zdravotní rizika, především onemocnění srdce.
Mezi základní problémy soudobé české společnosti patří narůstající míra obezity. Například podle výsledků průzkumu OECD jsou Češi nejobéznějším národem v Evropě a v celosvětovém měřítku zaujímají nepěkné deváté místo. Mnohem hůře než ženy jsou na tom přitom muži. Až 70 procent českých mužů po čtyřicítce má nadváhu, oproti tomu žen jen necelá polovina.
Kromě vysoké hladiny cholesterolu je i výskyt dalších rizikových faktorů aterosklerózy u osob v ČR velmi častý. Arteriální hypertenzí trpí až 40 % dospělé populace, asi 8 % dospělých má cukrovku a nezanedbatelné množství lidí kouří. Na rozdíl od věku nebo pohlaví lze tato rizika ovlivnit vhodnou životosprávou (v řadě případů je nutné i nasazení příslušných léků), a tím předejít výše zmíněným komplikacím. Včasné odhalení problému má proto zásadní význam – již pokročilou aterosklerózu lze řešit jen obtížně, ale vhodná opatření mohou proces zpomalit, nebo i zastavit.
Ateroskleróza
Ateroskleróza je proces, při kterém dochází k ukládání tuků ve stěnách tepen a následnému vzniku závažných onemocnění srdce, mozku a dolních končetin. Mezi rizikové faktory vzniku aterosklerózy patří:
- Muž nad 45 let
- Žena nad 55 let
- Výskyt kardiovaskulárních onemocnění v rodině
- Kouření
- Obezita
- Vysoký krevní tlak
- Cukrovka
Každý člověk, který má v rodině častý výskyt kardiovaskulárních onemocnění, by měl pravidelně podstupovat laboratorní vyšetření krevních tuků! Význam testování není jen v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, např. extrémně vysoké hodnoty triacylglycerolů znamenají vysoké riziko vzniku zánětu slinivky břišní.
Vložit komentář