Modře osvětlený Týnský chrám připomene v pátek Pražanům i návštěvníkům Prahy, že cukrovkou bude brzy trpět každý desátý člověk v Česku a že je možné této civilizační chorobě předejít. Zájemci se v tento den mohou v Praze a Brně účastnit pochodu proti diabetu, v dalších městech se pochody konají 14. listopadu, kdy je Světový den diabetu. Od roku 2003 se v ČR do pochodu zapojilo na 65.000 lidí.
„Ve 12:00 startuje v Praze pochod na Staroměstském náměstí, v Brně na náměstí Svobody, kde bude také modře osvětlen morový sloup. Modrá barva, která symbolizuje život a zdraví napříč všemi kulturami, odráží nebe, jež spojuje všechny národy, a je barvou vlajky Spojených národů, zasvítí i v Česku,“ řekla koordinátorka projektu Kamila Habrová.
V Praze i Brně si lidé mohou nechat ve stáncích změřit hladinu cukru a tuku v krvi, tlak a BMI. Pokud tyto hodnoty přesahují normu, je člověk ohrožen cukrovkou druhého typu, která souvisí se špatným životním stylem.
Cukrovka patří celosvětově mezi nejrozšířenější nemoci. V ČR na 800.000 zjištěných pacientů připadá dalších až 350.000, kteří o své nemoci nevědí a žijí s ní i několik let, aniž se u nich projevila. Cukrovka totiž nebolí. I když diabetik nemá žádné obtíže, nemoc mu poškozuje cévy. Riziko úmrtí stoupá na dvojnásobek, cukrovka zkracuje život až o deset let.
Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) odhaduje, že do roku 2030 bude s diabetem ve světě žít téměř půl miliardy lidí. Kampaň IDF v letech 2009 až 2013 oslovuje lékaře a sestry, kteří zodpovídají za péči o nemocné, a vybízí je k využívání všech dostupných metod léčby. Vede diabetiky k tomu, aby o své nemoci věděli co nejvíc, lépe jí rozuměli, a tak uměli předejít komplikacím, jež mohou vést třeba k oslepnutí či amputaci nohy.
Vložit komentář