V Praze a v Brně si lidé v pátek mohou změřit riziko cukrovky

Modře osvětlený Týnský chrám připomene v pátek Pražanům i návštěvníkům Prahy, že cukrovkou bude brzy trpět každý desátý člověk v Česku a že je možné této civilizační chorobě předejít. Zájemci se v tento den mohou v Praze a Brně účastnit pochodu proti diabetu, v dalších městech se pochody konají 14. listopadu, kdy je Světový den diabetu. Od roku 2003 se v ČR do pochodu zapojilo na 65.000 lidí.

„Ve 12:00 startuje v Praze pochod na Staroměstském náměstí, v Brně na náměstí Svobody, kde bude také modře osvětlen morový sloup. Modrá barva, která symbolizuje život a zdraví napříč všemi kulturami, odráží nebe, jež spojuje všechny národy, a je barvou vlajky Spojených národů, zasvítí i v Česku,“ řekla koordinátorka projektu Kamila Habrová.

V Praze i Brně si lidé mohou nechat ve stáncích změřit hladinu cukru a tuku v krvi, tlak a BMI. Pokud tyto hodnoty přesahují normu, je člověk ohrožen cukrovkou druhého typu, která souvisí se špatným životním stylem.

Cukrovka patří celosvětově mezi nejrozšířenější nemoci. V ČR na 800.000 zjištěných pacientů připadá dalších až 350.000, kteří o své nemoci nevědí a žijí s ní i několik let, aniž se u nich projevila. Cukrovka totiž nebolí. I když diabetik nemá žádné obtíže, nemoc mu poškozuje cévy. Riziko úmrtí stoupá na dvojnásobek, cukrovka zkracuje život až o deset let.

Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) odhaduje, že do roku 2030 bude s diabetem ve světě žít téměř půl miliardy lidí. Kampaň IDF v letech 2009 až 2013 oslovuje lékaře a sestry, kteří zodpovídají za péči o nemocné, a vybízí je k využívání všech dostupných metod léčby. Vede diabetiky k tomu, aby o své nemoci věděli co nejvíc, lépe jí rozuměli, a tak uměli předejít komplikacím, jež mohou vést třeba k oslepnutí či amputaci nohy.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.