Vysoký krevní tlak, spánek a cukrovka

To, že vysoký krevní tlak a cukrovka (diabetes mellitus) jdou ruku v ruce, zvlášť při 2. typu, je dnes již poměrně známé. Velmi zajímavé výsledky v oblasti vzájemného vlivu obou nemocí přinesl šestiletý výzkum, kdy tento prováděli a publikovali výzkumníci  Universidade de Vigo ve Španělsku teprve 23.9.2015.

Způsobí léčený vysoký krevní tlak cukrovku při spánku?

spánekV první studii se Dr. Ramón Hermida a jeho kolegové vydali prozkoumat vliv krevního tlaku na vznik cukrovky v době spánku, kdy celkově klesá tlak i tep srdce. Zkoumali 2 656 jedinců s různou úrovní krevního tlaku, kteří neměli diabetes.  Za šest let výzkumu přišli na zjištění, že kvalitní a delší spánek příznivě ovlivňuje regeneraci těla a za celou dobu se u 190 lidí léčených na hypertenzi objevila cukrovka druhého typu. Výzkumem potvrdili, že delší a kvalitní spánek a snižuje riziko vzniku cukrovky.

 

 

 

Tlak a cukrovka…

měření tlaku
Vysoký krevní tlak spolu s ostatními rizikovými faktory urychluje kornatění tepen (aterosklerózu). Tím se postupně zmenšuje jejich průměr stěny cév se stávají méně pružné. Krev proto cirkuluje stále hůře a dodává tak orgánům méně nezbytných živin. Srdce pracuje jako pumpa, která neustále vhání krev do všech částí těla.  Jestliže výkonnost pumpování našeho srdce roste, nebo jestliže se naše cévy zužují nebo tuhnou, krevní tlak stoupá.

Regulace krevního tlaku mimo jiné ovlivní v krevním oběhu aktivní hormony např. adrenalin. Ten zároveň potřebuje srdce neboť zajišťuje zvýšení síly stahu srdečního svalu. Ovšem zvyšuje tlak a také adrenalin zvyšuje glykémii a jako takový ruší tvorbu inzulínu. Proto je vysoký krevní tlak spojen s cukrovkou.

 

Kdy brát léky na vysoký tlak?

Daleko zajímavější výsledek, ale přinesla 2. studie ve které se soustředili, zda je rozdíl mezi užíváním léku na vysoký tlak ráno po probuzení, nebo před spaním v souvislosti se vznikem cukrovky.  Skupinu 2012 lidí s vysokým krevním tlakem bez cukrovky rozdělili napůl, kdy jedna část užívala léky před spaním a druhá hned po probuzení. Po šesti letech a vyhodnocení výsledku onemocnělo 171 pacientů cukrovkou druhého stupně.

léky

Úspěšný výsledek výzkumu

Je rozdíl mezi užitím medikamentů. Ti, kteří je užívali léky před spaním, daleko lépe spali zároveň vykazovali lepší hodnotu tlaku než skupina druhá. U hypertoniků obvyklý stav, kdy se nesníží měření tlakutlak ani při spánku, což má za následek nemožnost usnout, nespavost a celkovou změnu biorytmu -celkově se tomuto stavu říká non-dipping, pak tento se projevil u pacientů užívajících léky ráno a to u 52 % pacientů a u lidí užívajících léky před spaním pouze u 32%.
Významný  výsledek zaznamenalo užívání léků proti vysokému tlaku, které přímo účinkovali na hormon angiotensin II, který má vliv na na zvyšování tlaku, regulaci sodíku a vody v těle. Při výzkumu vědci potvrdili, že pacienti užívající léky proti produkci hormonu angiotensinu před spaním, snížili riziko  vzniku cukrovky o celých 57 %.

 

Lze tedy očekávat mírnou revoluci v léčbě vysokého tlaku?

4 komentáře “Vysoký krevní tlak, spánek a cukrovka”

  1. Zuzana B. 8.4.2016 20:52

    Zajímavá informace. Ještě by mě zajímalo, jestli může mít tlak také souvislost s neuropatickou bolestí u diabetiků? Já už se s ní potýkám nějaký ten pátek, zkouším všechno možné a nemožné, teď jsem například u kurkumy 🙂 Našla jsem studii (sice teda v angličtině): http://www.dovepress.com/safety-and-efficacy-of-an-add-on-therapy-with-curcumin-phytosome-and-p-peer-reviewed-article-JPR, kde se zabývají efektem kurkuminu na neuropatickou bolest. To usnadněné vstřebávání o kterém tam píšou má mít doplněk stravy Neu…(nežádoucí reklama, odstraněno správci) na který se chystám…Nemáte někdo zkušenosti?

    • Michaela-redaktorka 11.4.2016 8:23

      Vliv krevního tlaku v souvislosti s diabetem je prokázán, stejně jako neuropatická bolest u diabetiků.
      Sám kurkumin ale nemá vliv na rychlost vstřebávání. Kurkumin je polyfenolická sloučenina patřící mezi antioxidanty, tedy látky, které umí zpomalovat
      poškození buněk volnými kyslíkovými radikály.Volné radikály zaviní snížení vyživování neuronů. O snižování neuropatické bolesti kurkuminu se nezmiňuje žádný příbalový leták v současné době z volně dostupných přípravků. Což je zřejmě způsobeno i tím, že samotné objevy jeho možného vlivu jsou novodobé. I ve Vámi zmiňované studii, neprokázali, že za snižováním bolesti stojí přímo kurkumin, ale součinnost kurkuminu s kyselinou lipoovou. Sám kurkumin má omezenou vstřebatelnost přes střevní stěny a nemá tak výrazné pozitivní účinky. Nicméně i na Vámi zmiňovaný přípravek existuje výzkum publikovaný v časopise Bolest z roku 2015, ve kterém výrobce prostředku neprovedl přímo randomizovaný výzkum, ale potvrdil účinky zlepšení pouze na dotazníkovém šetření – tedy výpovědi respondentů. Nelze ho tedy brát jako výzkumně platný, ale spíše jako návodný. Sami totiž v závěru uvedli, že je možné, že si chronicky nemocný pacient na bolest může postupně zvyknout. Můžete se přesvědčit v článku http://angelini.cz/wps/wcm/connect/92009495-684a-4914-9f43-25b06791d3c4/Neuritogen+Otruba+2015.pdf?MOD=AJPERES. Za vyzkoušení určitě nic nedáte, ale zatím bych neočekávala výraznou změnu.

  2. Mne pomaha na vysoky krevni tlak třeba sport a nebo kapky co jsem si objednala z internetu a beru je i preventivne,obsahuji vytazek z konopi a jsem spokojena.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.