Cervikokraniální syndrom páteře

Otázka

Dobrý den. Je mi 44 let, pracuji jako dělnice a bolesti krční páteře. Motá se mi hlava, mám závratě a je mi na omdlení, hlavně v noci. Byla jsem v nemocnici, kde mi dali infuzi na odblokování krční páteře a tablety guajacuran. Den byl klid, ale pak se vše vrátilo. Můžete mi prosím poradit co s tím? Děkuji.

Odpověď

MUDr. Šimůnková: 

Nutné je zjistit, jaké změny na krční páteři jsou, tedy provést optimálně CT nebo magnetickou rezonanci (pro první orientaci stačí i rtg).

Potíže jsou pravděpodobně způsobené tím, že předpokládané změny na páteři (asi posun obratlů, výhřez ploténky, výrůstky) utiskují nervy, které z páteře vystupují. Říká se tomu cervikokraniální syndrom („krčně-hlavový“). Páteř je ve správném postavení držena svaly, při jejich jak přetěžování, tak nesprávném držení těla (a krku) dochází k jejich zkrácení, což právě spolupůsobí na páteř a její špatné držení. Při infuzi a léčbě guajakuranem svaly ještě navíc ochabnou, takže páteř sice nic „neutiskuje“, ale také nepodpírá a špatné postavení páteře se ještě zhorší. Infuze na krátkou dobu sníží bolestivost, ale po odeznění jejich účinku se vše vrátí do původního stavu.

Nutné je zjistit, jak přesně na tom páteř je. Podle mne je optimální léčbou správný pohyb, „nápravné“ cvičení – pod vedením zkušeného fyzioterapeuta – lékaře. Ty nejtěžší případy je pak možné operovat.

Bylo by dobré obrátit se na dobré klinické neurologické pracoviště.