Dobrý den, chtěla bych se zeptat na vysoký krevní tlak. Je mi 56 roků a paní doktorka mi změřila vysoký krevní tlak, horní výška 154, tento tlak mi měřila v průběhu půl roku 2x a byl vyšší, napsala mi celoživotní prášky Perindopril Mylan, tlak mi změřila po 5ti dnech užívání a byl v normálu 120 na 87 a sdělila mi, že prášky musím brát již celý život lx denně. Zdá se mi, že mi ještě není tolik roků, abych brala v průměru cca 20 let denně a také mám strach z vedlejších účinků, zvláště když můj tlak je již v normálu. Chtěla bych se zeptat na jiné možnosti, kde bych se obešla bez léků na celý život.
Na to, abych vám opravdu zodpovědně poradila, toho vím o vás hodně málo. Nevím, zda máte v pořádku hmotnost, či zda nějaké kilo navíc, zda sportujete (nebo se alespoň pravidelně hýbete), zda nemáte další onemocnění, zda kouříte, kolik byl maximální naměřený tlak, zda jste měla 24 hodinové měření krevního tlaku, zda jste byla vyšetřena a zda byla vyloučena tzv. sekundární hypertenze (zvýšený krevní tlak při jiném onemocnění). Měřila jste si někdy tlak doma ještě před nasazením léčby? Existuje tzv. syndrom bílého pláště (já sama ho mám), kdy při přítomnosti lékaře, sestřičky jako při jakémkoli jiném rozrušení tlak stoupne. To je jen pár poznámek, zda je léčba na místě.
Máte-li nadváhu, kouříte-li a máte sedavý způsob života, pak po redukci hmotnosti, zanechání kouření a každodenní procházce svižnějším tempem tlak zpravidla klesne.
V případě, že jde skutečně u prokázanou hypertenzi (alespoň třemi měřeními nad 140/90 v absolutním klidu – vyběhnete-li schody, pak máte ještě několik minut tlak vyšší, optimální průkaz je 24-hodinovým měřením krevního tlaku), a nedaří-li se tlak snížit režimovými opatřeními – viz výše – pak je nutné opravdu lék užívat. Nežádoucí účinky bývají zveličovány a výrobce je povinen v příbalové informaci uvést všechny choroby a stavy, které se při užívání léku vyskytly, i když nemají příčinnou souvislost.
Praktická poznámka, asi by bylo nejlepší, kdybyste své pochybnosti probrala s kardiologem.