Alkohol nelze zaměňovat s léčivým přípravkem

Před všeobecnou tendencí zaměňovat alkohol s léčivým přípravkem varuje Společnost pro návykové nemoci České lékařské společnosti J. E. Purkyně. Se znepokojením jsme v poslední době zaznamenali v mediích opakovanou informaci o domnělých prospěšných účincích pravidelné konzumace alkoholu na lidský organismus, a dokonce i doporučení, že se s alkoholickými nápoji mají „kontrolovaně“ seznámit i děti či dospívající. Tyto informace jsou podávány jako výsledky lékařských výzkumů, nebo jako vyjádření lékaře – odborníka.

Společnost pro návykové nemoci ČLS JEP upozorňuje, že jde o zkreslené a nepřesné informace. S výjimkou ojedinělého průkazu např. na omezeném počtu francouzských mužů (nad 50 let) po infarktu, nebylo žádnou relevantní kontrolovanou a nezávislou klinickou studií prokázáno, že pravidelné pití alkoholu působí léčivě či preventivně proti konkrétnímu onemocnění. Naopak i velmi mírná pravidelná konzumace alkoholu (včetně piva a vína) několikanásobně zvyšuje riziko onkologických onemocnění (karcinom prsu, slinivky, zažívacího traktu), jaterních onemocnění (jaterní steatóza, steatohepatitida, cirhóza), akutního i chronického zánětu a následného poškození slinivky. Výsledky (metaanalýza) studií např. z roku 2010 a (Roerecke et Rehm) nepotvrdily ochranný vliv alkoholu na srdečně cévní systém, což znamená, že ani malé dávky alkoholu obecně nechrání před srdečním infarktem a mozkovou mrtvicí. Naopak, negativně alkohol působí u lidí s hypertenzí, srdečními arytmiemi a u nemocných, kteří prodělali mozkovou mrtvici.

Alkohol vede k zvýšenému riziku úrazů, pod vlivem alkoholu dochází k rizikovému chování (abusus dalších návykových látek, rizikové sexuální chování, dopravní nehody, agresivita, domácí násilí apod.)

Je opakovaně prokazována skutečnost, že nízký věk prvního kontaktu člověka (dítěte) s alkoholem je významným rizikovým faktorem pro následný rozvoj závislosti na alkoholu, případně na dalších psychoaktivních látkách.

Podle zprávy a současného postoje Světové zdravotnické organizace z roku 2011 nelze žádnou dávku alkoholu považovat za bezpečnou vzhledem k velmi individuální citlivosti, resp. dalším chorobám u konkrétních osob. Za škodlivou je v tomto smyslu považována jakákoli pravidelná konzumace alkoholu v denní dávce nad 60g čistého alkoholu u mužů a 40g čistého alkoholu u žen (20g odpovídá přibližně dvěma dcl vína či 50cl destilátu).

V EU alkohol ročně zapříčiní kolem 120 000 úmrtí. V ČR na intoxikaci alkoholem zemře kolem 300 lidí, do čehož nejsou započítána úmrtí na onemocnění vyvolaná/zhoršená alkoholem.

Za výbor SNN ČLS JEP

Prim. MUDr. Petr Popov, MHA, předseda
Prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., místopředseda

Zdroje:

  1. Rehm, J. et al. (2013). Modeling the impact of alcohol dependence on mortality burden and the effect of available treatment interventions in the European Union. European Neuropsychopharmacology; 23/2 : 89-97.
  2. Rehm et al. (2012). CAMH. Alcohol consumption, alcohol dependence and attributable burden of disease in Europe.
  3. WHO. (2011). Global satus report on alcohol and health, Geneva
  4. Roerecke, M., Rehm, J. (2010). Irregular heavy drinking occasions and risk of ischemic heart disease: a systematic review and meta‐analysis. Am J Epidemiol, 171: 633–644.

2 komentáře “Alkohol nelze zaměňovat s léčivým přípravkem”

  1. Ale tak malá šťopička slivovice po ránu neuškodí

  2. Alkohol je nejnudnejsi droga na planete a presto tak propagovana… Nic Vam ve skutecnosti neda, akorat Vam vyluftuje penezenku, zpusobi pri nespravnem uziti bolehlav, sucho v krku, zkazeny dalsi den s tupym a nepritomnym pohledem… Kolik zla se napachalo pod jeho vlivem ?? A kolik uzasnych kapacit a chytrych lidi na nej poslo kdyz mu podlehli ?? A jake nasledky nechava na nasich telech?? Zamysleli jste se nekdy nad tim takto?? Vy to ale vsichni dobre vite.
    Proc tolik slibu po opici „uz nebudu pit“ a nemame silu s tim zkoncovat?? Neni v tom neco vic? Premyslejte. Lidsky „rozum“ ma jednu neblahou vlastnost – vsechny jednoduche a krasne veci dokaze tak zkomplikovat a zpitvorit, ze zabredame do polopravd a nepravd. A pritom je to tak snadne.
    Jak krasny byl zivot bez alkoholu, kdyz jste byli male a stastne ditka. Staci tak malo – rozpomenout se 😀 Hledejte, informaci je dost.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.