kiwi

Kiwi možná dokáže upravit vysoký krevní tlak

Konzumace jednoho jablka denně určitě zdraví prospívá, ale kiwi je možná ještě lepší. Tři kusy denně dokážou snížit krevní tlak. Vyplývá to ze studie, kterou její autoři představili v Orlandu na setkání členů amerického sdružení pro srdeční choroby. Vysoký krevní tlak se považuje za rizikový faktor onemocnění srdce, což je nečastější příčina úmrtí lidí.

Vlivem konzumace kiwi se zabývali v osmitýdenním výzkumu vědci pod vedením Metta Svendsena z univerzitní nemocnice v Oslu. Zúčastnilo se jí 118 lidí, kterým bylo v průměru 55 let a jimž byly naměřeny mírně zvýšené hodnoty tlaku.

Lékaři účastníky rozdělili na dvě skupiny. První do svého jídelníčku přidala tři kiwi denně, druhá pojídala jedno jablko. Je známo, že kiwi, s chlupatou slupkou a jasně zelenou dužinou, obsahuje účinný antioxidant lutein.

Při přeměření tlaku po osmi týdnech se zjistilo, že pojídačům kiwi klesl systolický tlak, tedy nejvyšší hodnota tlaku krve v cévách, v průměru o 3,6 milimetru rtuťového sloupce. Diastolický tlak byl u této skupiny také nižší, ale v tomto případě není jasné, jaký vliv by na to mohla mít konzumace kiwi. Autoři studie doporučují zopakovat výzkum na větší skupině.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.