Konec roku představuje největší zátěž pro dětský organismus

Největší zátěž pro dětský organismus představují listopad a prosinec. Síly z letního odpočinku docházejí, ve škole nastává období prvních zkoušek a začínají útočit chřipkové viry. Rodiče by se podle dětské lékařky Alexandry Moravcové měli právě v této době zaměřit na posílení imunity svých potomků. 

„Dětem pomohou zvládat toto období v pohodě tím, že podpoří jejich imunitu, psychickou pohodu a fyzickou kondici,“ řekla.

Dobře fungující imunitní systém je u zdravých dětí výkonný a dokáže je účinně chránit. Imunitu lze podpořit přírodními prostředky, strava má být bohatá na vitaminy a minerální látky. „Má-li dítě dost ovoce a zeleniny, nepotřebuje vitaminy a minerální látky v pilulkách,“ upozornila Moravcová.

Pro imunitu jsou důležité i esenciální mastné kyseliny, tělo si je neumí vyrobit, ale potřebuje je. Zdrojem jsou rostlinné oleje, kvalitní margaríny z nich vyrobené, tučné mořské ryby, ořechy a semínka.

S imunitou souvisí psychická kondice. Základem pro zvládání denních úkolů je pravidelný, jasně stanovený denní režim. Dětem dává jistotu a klid, díky režimu si bez stresování rozdělí čas mezi povinnosti a zábavu.

Důležitý je dostatek spánku, čím menší dítě, tím více spánku potřebuje. „Nejvydatnější spánek je do půlnoci. Rodiče by měli trvat na včasném odchodu dítěte do postele,“ řekla lékařka. V rámci možností by rodina měla dodržovat každodenní rituály, které přispívají k psychické pohodě, jako společná snídaně či rituál loučení před odchodem do školy.

Zásadní pro zdraví je i fyzická kondice. Podzim ale bývá spojen s útlumem sportovních aktivit. „Po letním plavání a dalších sportovních zábavách nastupuje lenivé období čekání na zimu a zimní radovánky. Je to velká škoda, protože podzim klade na imunitu a psychickou kondici nejvyšší nároky a pohyb k jejich utužování jednoznačně patří,“ řekla lékařka.

Není podle ní nutno věnovat se výkonnostnímu sportu, lepší je nepříliš náročná pohybová aktivita, která je prováděna pravidelně a dlouhodobě. „Vedle zájmových sportovních kroužků dělají divy obyčejné dlouhé procházky podzimní přírodou nebo sportovní hry s kamarády,“ shrnula Moravcová

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.