VZP bojuje s nadváhou a obezitou

V České republice přibývá lidí, kteří mají problémy s nadváhou. Nadbytečné kilogramy trápí podle posledního průzkumu každého třetího Čecha. Obezita trápí každého pátého. Odborníci o obezitě hovoří jako o epidemii nového tisíciletí a varují, že nadbytečná kila mohou odstartovat závažné zdravotní problémy. To si uvědomuje i Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, která v rámci preventivních programů také letos nabízí celostátní edukační kampaň Žij zdravě.

Na světě trpí nadváhou 1,6 miliardy lidí starších 15 let, z toho 400 milionů lidí trpí obezitou. Prognózy říkají, že v roce 2015 by mohlo být na světě 2,3 miliardy dospělých s nadváhou a více než 700 milionů lidí trpících obezitou. S nadváhou se potýká navíc až 20 milionů dětí starších pěti let. Nadváha a obezita se stávají na celém světě jedním z největších socioekonomických problémů. Náklady jednotlivých zemí spojené s její léčbou i léčbou zdravotních komplikací způsobených přebytečnými kily stále narůstají.

Lidé s nadváhou své problémy podceňují

Hrozby, které narůstající epidemie obezity přináší, si Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR dobře uvědomuje. Přispívá proto nejen na samotnou léčbu, ale prostřednictvím různých preventivních programů usiluje o změnu myšlení a chování české veřejnosti. Velká část populace s nadváhou má tendenci tento fakt podceňovat. Dokonce i část obézních se domnívá, že se svou hmotností nemá problémy. „Problematika nadváhy a obezity by se rozhodně neměla podceňovat. Jsem rád, že Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR toto téma opět otevřela. Lidé si totiž často neuvědomují, že s ručičkou na váze se zvyšuje i zdravotní zátěž pro celý organizmus, a tím náchylnost k řadě onemocnění,“ upozorňuje prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., přednosta III. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha.

Právě proto je zde edukační kampaň Žij zdravě, která se zaměřuje na zvýšení povědomí české veřejnosti v oblasti obezity, nadváhy a souvisejících zdravotních komplikací. „VZP se již řadu let systematicky věnuje osvětě a prevenci v oblasti nadváhy a obezity. Udržení optimální hmotnosti nebo její snížení může zabránit vzniku většiny civilizačních onemocnění, nebo alespoň výrazně zmírnit jejich průběh. Vliv na kvalitu života jednotlivce i přínos pro celou společnost je nesporný,“ upozorňuje ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR MUDr. Pavel Horák.

Kila navíc přináší zdravotní komplikace

Lidé si stále nedostatečně uvědomují, že dlouhodobá nadváha a především obezita vede při delším trvání k nevratnému poškození zdraví. Cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, ateroskleróza, bolesti zad, artróza kolenních kloubů, neplodnost, některé typy nádorů – to je jen část nemocí, za kterými může stát nadváha a obezita. Lidé s nadbytečnými kily rovněž častěji trpí depresemi, významněji je ohrožuje infarkt myokardu či cévní mozková příhoda, které souvisí s aterosklerózou, tedy zúžením cév uloženými tukovými látkami.

„Problematika nadváhy a obezity by se rozhodně neměla podceňovat. Lidé si totiž neuvědomují, že s růstem tělesné váhy se zvyšuje náchylnost k řadě onemocnění,“ upozorňuje prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., přednosta III. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha, a doplňuje: „Zdravotní rizika stoupají již od BMI 25. Rizika řady onemocnění, která mají vztah k obezitě, včetně cukrovky, pak dále ostře stoupají od hodnoty 27 a 30. Morbidní obezita, tedy BMI nad 40, je kvalifikována jako závažné onemocnění. Osoby s tímto stupněm nadváhy se většinou nedožijí šedesáti let.“

Obézní mají ve srovnání s lidmi s normální hmotností:

  • 5x větší riziko vzniku vysokého krevního tlaku,

  • 1,8 x vyšší riziko vzniku karcinomu dělohy,

  • o více než 50 % vyšší riziko úmrtí převážně na kardiovaskulární onemocnění,

  • 7x vyšší riziko vzniku cukrovky, více než 90 x stoupá riziko u osob s BMI nad 35,

  • mladí muži s těžkou obezitou mají 12x větší riziko úmrtí než jejich vrstevníci s normální váhou,

  • v průměru 2x delší pracovní neschopnost pro nemoc a dvojnásobně častější invaliditu u obézních žen.

Obecně rozšířený názor, že obézní lidé jsou spokojení, vůbec neplatí. Například dětem přináší obezita řadu psychických problémů. Redukce tělesné hmotnosti může obézním pacientům s metabolickými a oběhovými potížemi pomoci snížit potřebné dávky léků a výrazně prodloužit délku jejich života. Každý shozený kilogram snižuje i riziko vzniku komplikací plynoucích z aterosklerotických změn cév.

Soutěžte s VZP o stylový krokoměr na naší soutěži!

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.