mozek

Výduť mozkových cév má každý 20. člověk, pomůže včasná diagnóza

Skoro každý dvacátý člověk má výduť mozkových cév, která při prasknutí bezprostředně ohrožuje lidský život. V současné době se však díky moderní diagnostice daří toto onemocnění včas odhalit a případně operativně zabránit prasknutí cévy. Specializovaných center, které se operacemi takzvaného mozkového aneurysmatu zabývají, je v České republice už deset. Novinářům to dnes sdělil neurochirurg Jan Klener z Nemocnice Na Homolce, která je spolu s Ústřední vojenskou nemocnicí jedním ze dvou pražských pracovišť, kde výdutě léčí.

Výdutě mozkových cév jsou zrádné v tom, že většina pacientů o nich neví a do konce života se u nich onemocnění nemusí projevit. Vznik výdutí je podmíněn geneticky, podílí se na něm ale i ateroskleróza, vysoký krevní tlak nebo kouření. Výduť vzniká na zúženém místě cévy, a pokud praskne, krev se začne rozlévat kolem mozku.“Polovina na následky onemocnění zemře, další čtvrtina lidí sice přežije, ale s nějakým postižením – například špatně chodí, vidí, mají výpadky paměti či psychické problémy. Jen čtvrtině pacientů se podaří se uzdravit,“ upozornil Klener.

Vyšetření pomocí počítačové tomografie a magnetické rezonance však umožňuje výdutě odhalit včas, lékaři je prý často objeví náhodně, když těmito metodami vyšetřují jinou nemoc. U výdutí menších než pět milimetrů nehrozí podle Klenera vysoké riziko prasknutí, větší aneurysmata se pak zpravidla operují buď zasvorkováním nebo zavedením speciální spirálky přímo do výduti, díky čemuž se v ní vytvoří krevní sraženina a krev přestane vytékat.

Krvácení se projevuje velmi silnou bolestí hlavy, zvracením, strnutím šíje a ztrátou vědomí. Prasklou výduť odhalí CT vyšetření, které může provést každá okresní nemocnice. Poté však musí být pacient okamžitě přepraven do jednoho z deseti cerebrovaskulárních centrech po celé ČR, kde provádějí vysoce specializované operace výdutí. „O tom, jakou metodu léčby u daného pacienta použít, rozhoduje celý tým, v němž jsou zastoupeni neurochirurgové a radiologové,“ uvedl Klener s tím, že operovat by se mělo nejlépe do tří dnů od začátku krvácení.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.