Podle vědců obézní děti v USA diskriminují i jejich rodiče

Už nějakou dobu je známo, že obézní dospívající trpí diskriminací ve škole a mají problémy ve vztazích. Ale nyní americká studie zjistila, že se vůči nim mohou hůř chovat i jejich vlastní rodiče, byť třeba nevědomky, napsala agentura Reuters.

Studie Severotexaské univerzity uvádí, že rodiče jsou méně ochotní platit potomkům trpícím nadváhou školy, anebo jim pomoct při koupi auta. „Nikoho nepřekvapí, že se společnost chová diskriminačně vůči lidem s nadváhou, ale myslím, že je překvapivé, když to pochází od vlastních rodičů,“ říká jeden z autorů studie Adriel Boals. „Obdobně jako placení školného je i pomoc při koupi auta během střední školy velkým výdajem, u nějž se rodiče mohou rozhodnout, zda ho do potomka investují nebo ne,“ dodává.

Obezitou nebo nadváhou přitom trpí více než dvě třetiny dospělých Američanů. Předchozí studie už zjistily, že boubelatější lidé mohou čelit diskriminaci v práci, ve škole i ve vztazích. Jejich příjmy bývají nižší a je méně pravděpodobné, že uzavřou sňatek.

Vědci mohou jen odhadovat, co rodiče vede k tomu, že potomky s vyšší hmotností podporují méně než ty štíhlejší. Jedno vysvětlení může být z evolučního hlediska, říká Boals. „Rodiče mohou být méně ochotní investovat prostředky do potomka, na kterého pohlížejí jako na ‚nezpůsobilého‘,“ míní. Anebo se v jejich chování může odrážet celková tendence společnosti diskriminovat tlouštíky. „Nemyslím si ale, že by to rodiče dělali vědomě,“ dodává.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.