AUDIO: Civilizačním chorobám ročně podlehne až 33 milionů lidí

MUDr. Kateřina Langrová, ředitelka Centra pro prevenci a léčbu civilizačních nemocí vysvětluje, že na včasném odhalení nemoci záleží.

Obecně platí, že vždy je něco za něco. V našem případě kdo chce být zdravý a nepřeje si podléhat civilizačním chorobám, musí se preventivně zaměřit na úpravu životního stylu. Pro začátek si můžeme zjistit, jak na tom aktuálně jsme. Od toho se pak budou odvíjet další kroky.

Dny zdraví v Praze

Pražané mají už od července a až do půlky prosince letošního roku unikátní příležitost nechat se bezplatně vyšetřit na řadě míst v metropoli. Centrum pro prevenci a léčbu civilizačních nemocí v tomto období realizuje Dny zdraví s VZP. Seznam míst včetně termínů najdete na stránkách www.centrumprevence.cz.

Co všechno se můžu dozvědět

Ve speciálním označeném a dobře viditelném stánku jsou vždy přítomny dvě zdravotní sestry. Každému zájemci změří krevní tlak, pulz, hladinu cholesterolu v krvi, hladinu cukru v krvi, oxid uhelnatý ve vydechovaném vzduchu (kuřákům a lidem vystaveným pasivnímu kouření), provedou Fagerströmův test nikotinové závislosti (kuřákům) i výpočet BMI (Body Mass Indexu). Pokud naměřené hodnoty vybočují z normy, dostane potenciální pacient doporučení k vyšetření u odborníka. K němu se už může vydat s kartičkou, kde bude mít zapsány všechny zjištěné údaje.

Dosavadní výsledky projektu

Jednotlivá vyšetření za první měsíc trvání projektu využilo na 1800 lidí. Není příliš velkým překvapením – pánové prominou – že zodpovědnost za vlastní zdraví na sebe vzalo dvakrát více žen v porovnání s muži. Věkový průměr se naproti tomu v obou skupinách neliší. Nejčastějšími zájemci o vyšetření byli čerství padesátníci. Jinak byl ale věkový rozptyl v rozmezí 15 – 92 let. Zvýšené hodnoty u jednotlivých měření byly zjištěny u zhruba 20 % návštěvníků. Přesněji – hraniční hodnoty hladiny cholesterolu mělo 6 % měřených a jednoznačně zvýšené 24 %. Ti dostali doporučení k okamžité návštěvě praktického lékaře pro další vyšetření. Podobné doporučení, tentokrát pro vysokou hladinu cukru v krvi, dostalo 16 % lidí.

„Zdraví není samozřejmost, pečujte o něj“ …

vzkazuje všem hokejista Aleš Kotalík, který hraje od roku 2001 v NHL a úspěšně reprezentuje naši republiku. Projekt Dny zdraví s VZP pokládá za velmi užitečný, a proto se rozhodl podpořit činnost Centra pro prevenci a léčbu civilizačních nemocí svým jménem i tváří. Uvědomuje si, že je nezbytné onemocněním předcházet, a to nejen ve sportovní kariéře, ale hlavně v běžném životě.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.