Cévní mozková příhoda podle lékařů postihuje stále mladší lidi

Mozková mrtvice podle lékařů postihuje v Česku stále mladší lidi. Výjimkou není, když v nemocnici s typickými příznaky skončí padesátiletý člověk. Spouštěčem mrtvice může být třeba to, když na dovolené v horku vyrazí na celodenní výlet a zapomene dostatečně pít, uvedl v tiskové zprávě primář neurologického oddělení Vojenské nemocnice Brno Václav Oldřich. Příčinu toho, že se nemoc projevuje u stále mladších lidí, vidí ve zhoršujícím se životním stylu.

Podle Oldřicha událost může člověku v produktivním věku zcela nabourat život. „Často nemocný vyčkává na další vývoj nebo kvůli postižení mozku neuvažuje správně a nechová se racionálně,“ uvedl. Lékaři umí negativní následky odvrátit hlavně včasnou léčbou. Když se však člověk do specializovaného centra nedostane zhruba do tří hodin, šance na jeho plnohodnotný návrat do života klesají. „Některé léčebné možnosti po uplynutí 4,5 hodiny již nemohou být použity,“ dodal Oldřich s tím, že léčba se postupně scvrkává na sledování a prevenci komplikací.

Následky bývají pro život mladého člověka bolestivé. Kvůli horší pohyblivosti se nemůže vrátit do práce a často ani ke svým koníčkům. Přichází tak o známé a přátele. „Nutně se změní fungování rodiny,“ dodal Oldřich.

Cévní mozková příhoda postihne v České republice ročně asi 35.000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí a hlavní příčinou trvalé invalidity u dospělých. Nejvíce ohroženi jsou lidé starší 65 let.

Na nemoc i možnosti její prevence se lékaři snaží každý rok upozorňovat kampaní 30 dní pro prevenci a léčbu cévních mozkových příhod. Lékaři na akcích lidem poradí i to, jak příznaky nemoci rozeznat. Jedině tak si včas uvědomí vážnost a přivolají záchrannou službu. Odborníci rozhodně nedoporučují, aby lidé do nemocnice cestovali sami. Potřebují pomoc specializovaného centra a záchranáři vědí, kde je nejbližší, či zda právě to není přetížené a nejet jinam. Kromě toho mohou první vyšetření dělat už v sanitce.

Mozková mrtvice se projevuje bolestí hlavy, člověka brní polovina obličeje, později i ruka na téže straně. Nemůže mluvit nebo mluví velmi špatně.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.