Alkohol není vždy škodlivý. Pokud se konzumuje v přiměřeném množství, má dokonce roli ochránce našeho zdraví. Prospívá našemu kardiovaskulárnímu systému, jak potvrzuje Doc. Miloš Táborský, přednosta Kardiocentra Nemocnice Na Homolce.
Vánoce, ale nejen ony, jsou obdobím, kdy se pořádají rodinné sešlosti, firemní večírky, přátelská setkání. Nadměrná konzumace alkoholu nebývá výjimkou. Právě přílišné množství jako „sváteční nebo víkendové dohánění“ je ze všeho nejnevhodnější. Dlouhodobě může vést ke vzniku mnoha chronických zdravotních problémů.
Dobrý sluha, špatný pán
Nevhodnou konzumací alkoholu bývá nejčastěji postižen trávicí trakt, ale hrozí také vznik nádorových onemocnění. Přemíra alkoholu může zvyšovat také riziko vzniku chronického onemocnění kardiovaskulárního systému. Kardiaci nebo lidé, kteří již chronickým onemocněním srdce trpí, se při nevhodném zacházení s alkoholem vystavují ještě většímu riziku, než zdraví jedinci. Může se přidat fibrilace síní vedoucí k cévní mozkové příhodě či embolickým komplikacím. Hrozí přetížení levé srdeční komory (nadměrné „pumpování srdce“). Na svoji příležitost tu číhá i „alkoholická“ dilatační kardiomyopatie (degenerativní onemocnění, při kterém se rozšiřují srdeční dutiny a zeslabují srdeční stěny).
Na druhou stranu kontrolovaná, nenárazová konzumace přiměřeného množství kvalitního a vhodného druhu alkoholického nápoje, jakožto prevence, působí na srdečně cévní systém příznivě. Dokládají to výsledky mnoha klinických studií. Umírnění konzumenti alkoholu jsou pak na tom – co se týče protekce kardiovaskulárního systému – lépe než abstinenti, a to jak jedinci zdraví, tak kardiaci. V menší míře je například postihují srdeční infarkty, zaviněné ucpávajícími se srdečními tepnami apod. Alkoholické nápoje totiž obsahují celé spektrum prospěšných látek.
Co je to přiměřené množství alkoholu?
Termín „zodpovědné pití“ odborníci vysvětlují jako konzumaci alkoholu, která s sebou nepřináší žádné negativní – jak zdravotní, tak společenské (i ekonomické) problémy. Pochopitelně množství alkoholu spadající do této kategorie je velmi individuální.
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje:
- 20 g čistého alkoholu denně pro ženy
30 g čistého alkoholu denně pro muže
(10 g = cca 1/3 10 st. piva, 0,1 l vína, 0,04 destilátu)
2 dny v týdnu nekonzumovat alkohol
Především je důležité zohlednit zdravotní stav dokreslený životním stylem jedince, jeho stravovacími návyky a mírou pohybové aktivity. Kardiaci musejí navíc zohlednit svou konkrétní medikaci.
Ať už zdravý jedinec, který se v důsledku nadužívání alkoholu kardiakem stát nechce, či přímo kardiak, si rozhodně neuškodí, pokud otázku vhodné míry alkoholu zkonzultuje s lékařem, který zná jeho zdravotní stav a celkovou situaci.
Vložit komentář