Riziko kardiovaskulárních nemocí se šíří i Českem jako epidemie. Příčinou jsou nejen genetické dispozice, ale také uspěchaný životní styl, nezdravá strava, kouření či nedostatek pohybu. Na onemocnění srdce a cév přitom ročně umírá až 45 % nemocných. I my sami však můžeme částečně ovlivnit, zda se nás budou tyto choroby týkat. Jednou z věcí, kterou pro sebe a své zdraví můžeme v tomto ohledu udělat, je začít méně solit.
Příjem soli je jedním z faktorů, který má na onemocnění srdce velký vliv. Doporučený denní příjem je dle Světové zdravotnické organizace (WHO) pět gramů. Průměrný Čech ročně zkonzumuje asi dvakrát až třikrát větší dávku.
S nižším příjmem soli klesá i tlak
Souvislost mezi příjmem sodíku a výší krevního tlaku je vědecky prokázána. U populací s denním přívodem soli do 3 gramů je průměrný tlak velmi nízký a nestoupá s věkem (u některých afrických km.nů, které žijí původním způsobem života a nejsou vystaveny solné zátěži, se hypertenze nevyskytuje). Naproti tomu u populací s konzumací soli nad 6 gramů je vzestup tlaku závislý právě na přívodu soli.
„Češi jsou z evropského měřítka velkými konzumenty kuchyňské soli. V porovnání s ostatními státy jsou na pátém místě, což není zrovna dobré nejen z hlediska statistiky, ale hlavně kvůli jejich zdraví,“ říká MUDr. Alena Šteflová, ředitelka České kanceláře WHO.
U pacientů s vysokým krevním tlakem vede zmenšení příjmu soli o 3 gramy denně ke snížení systolického tlaku o 5 až 7 torrů a mozkových příhod o 13 %. Doporučená spotřeba soli dle Světové zdravotnické organizace je u rizikových pacientů (diabetici, hypertonici) jen 3 gramy soli za den oproti 5 gramům u zdravé populace.
Dávky překračují především muži a malé děti
Zvláště vysoký příjem soli má mužská část populace, kde až 95 % osob překračuje maximální tolerovanou hranici i bez zahrnutí soli pro kulinářskou přípravu pokrmů a dosolování na talíři. Takzvaná skrytá sůl je obsažena v potravinách, které jsou typické svou slanou chutí (např. sýry, uzeniny, instantní polévky), ale také v potravinách, u kterých se výrazný obsah soli neočekává (např. kečup, hořčice, pečivo). Na přípravu jídel z běžně dostupných potravin už zůstává jen 1 g soli denně.
„Reálná spotřeba soli v ČR je alarmující. Každý Čech sní za rok šest kilogramů soli. Na den tak v průměru připadá 16,5 gramů. Navíc 80 % dětí ve věku 7 až 12 měsíců překračuje doporučenou dávku soli o 80 %, 95 % dětí ve věku 12 až 18 měsíců překračuje doporučenou dávku soli o 190 % a 100 % dětí ve věku 18 až 36 měsíců překračuje doporučenou dávku soli o 320 %,“ doplňuje MUDr. Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.
Varovný je také fakt, že pouze 10 % Čechů má dostatečnou pohybovou aktivitu. Není proto divu, že máme 17 % obézních žen i mužů. Nadváha trápí téměř 50 % Čechů a 30 % Češek. Ty v tomto počtu dokonce obsazují pátou pozici v celoevropském srovnání. Vysoká váha a nedostatek pohybu jsou přitom další faktory, které mají vliv na vznik chorob srdce a cév.
Jak snížit rizika vyplývající z vysokého krevního tlaku?
Jakých zásad se držet a co případně ve svém životě změnit, aby se náš zdravotní stav zlepšil nebo se alespoň nezhoršoval?
- Konzumovat zdravou a vyváženou stravu
- Omezit příjem soli pod 5g denně
- Pravidelně se pohybovat
- Nekouřit
- Omezit konzumaci alkoholu
- Zvládat stres
- Pravidelně si kontrolovat tlak
Vložit komentář