Evropská komise chce zakázat, aby se do džusů přidával cukr

Evropská komise chce zakázat, aby výrobci do ovocných džusů přidávali dodatečný cukr. Přijala kvůli tomu návrh na změny patřičné směrnice. Ty pro vstup v platnost musejí schválit i členské země a také europoslanci. Komise svůj návrh odůvodnila bojem proti tloustnutí obyvatelstva.

Navrhované opatření má sloužit k podpoře vyvážené stravy. Dodatečný cukr, kteří někteří výrobci do džusů přidávají, by byl podle plánu komise povolen pouze pro nektary a některé další speciální produkty. Vždy by to ale muselo být jasně vyznačeno na obalu.

Podle mluvčí Potravinářské komory Dany Večeřové není v Česku na rozdíl například od některých jihoevropských zemí doslazování stoprocentních džusů obvyklé. „Vzhledem k tomu, že Potravinářské komoře nejsou dosud známy podrobnosti návrhu zákazu přídavku dodatečného cukru do ovocných džusů, nemůže v současné době poskytnou zodpovědné stanovisko k tomuto návrhu,“ uvedla Večeřová.

Brusel na tloustnutí evropské populace upozorňuje dlouhodobě. Přichází také s různými programy i normami, které mají pomoci tento problém řešit. Mezi nimi je třeba program, v jehož rámci žáci ve školách mají možnost dostávat zdarma ovoce nebo zeleninu. K němu se připojila i Česká republika

Jedna odpověď k “Evropská komise chce zakázat, aby se do džusů přidával cukr”

  1. A kdo to fakt nebude zvládat si může pořídit odšťavňovač a přidá si to tam podle libosti 🙂 http://eshop.aquel.cz/odstavnovac_juissen/

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.