Lokalizovaný atopický ekzém

Otázka

Každý rok přibližně kolem podzimu se mi na čele a na obou tvářích udělají červené fleky(jako při ekzému), které velmi svědí. Ty trvají asi až do jara kdy zase zmizí. Chtěla bych se zeptat, jestli to může být nějaký druh alergie a nebo přecitlivělá pokožka, a čím bych tento problém mohla léčit (krém, pleťová voda) zkoušela jsem to mazat mastičkou Elocom, po ní to na pár týdnů zmizelo, ale zase se to vrátilo zpátky.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Podle toho, jak popisujete vaše potíže, jde nejspíše o lokalizovanou formu atopického ekzému, tedy vrozenou dispozici a projev alergie. Na obličej určitě neaplikujte kortikoidy (Elocom, Advantan apod.) déle než je uvedeno v přibalové informaci, určitě ne opakovaně, mohla byste si poškodit kůži. Podkladem atopického ekzému je zánět, který je zpravidla trvale v kůži přítomen buď zjevně (svědivé stadium) nebo skrytě (kůže zdánlivě normální, ale připravena k projevům). Kortikoidy tento zánět dočasně tlumí, ale za cenu nebezpečí trvalého ztenčení kůže.
V zimě se tvoří méně tukových látek v kůži (zejména tzv. ceramidů), které vytvářejí tzv. kožní bariéru. V důsledku toho je kůže citlivější, uniká z ní voda, snadněji vysychá a naopak škodliviny a alergeny mají usnadněný průnik dovnitř. Proto bývá atopický ekzém u mnoha horší v zimě.
Ekzém lze dlouhodobě správnou péčí udržet pod kontrolou. Základem je promašťování, ale nikoli kosmetickými přípravky, ale léčebnu kosmetikou z lékárny (například Lipobase Repair). Opakované svědivé stadium se nejmoderněji léčí imunomodulátory kožní zánětlivé reakce (například Protopic – musí předepsat kožní lékař), v akutním stadiu se aplikuje dvakrát denně, v klidovém (u vas by to připadalo v úvahu v chladných měsících) v režimu kontinuálním – dvakrát týdně.