Atopický ekzém u dospělých se často skrývá na nenápadném, plošně malém místě. To ale neznamená, že by se neměl léčit. Jednoho dne by se mohl rozvinout na větší plochu těla. Své o tom ví MUDr. Radek Litvik.
Atopie je celoživotní onemocnění. Má velmi variabilní projevy, počítá se k nim především atopický ekzém (atopická dermatitida, AD) sezónní rýma a astma. I atopický ekzém může vypadat u každého pacienta jinak, zejména v dospělosti má příznaky méně typické než v dětství, a proto často uniká diagnóze a správné léčbě.
AD je nutné chápat jako celoživotní chorobu s mnoha psychickými a sociálními důsledky. V každé životní etapě má AD charakteristickou (i méně typickou) podobu a specifický dopad na psychiku a socializaci jedince. Společným znakem však zůstává úporné záchvatovité svědění, které bývá mnohdy postiženými hodnoceno hůře než bolest.
Jak vypadá AD u dospělých
Zůstává mnohdy lokalizována v ohybových partiích končetin, horní části hrudníku, ramen, krku, obličeje a často i rukou. Hlavním příznakem AD je i v tomto období záchvatovité svědění. Diagnostické rozpaky mohou působit tzv. lokalizované formy AD, protože projevy jsou ohraničené jen na určitou část těla.
Lokalizované formy AD:
- oční víčka,
- okolí uší a nosu,
- bříška palců nohou a později i dalších prstů a chodidel (zarudnutí, šupení, olupování, prasklinky),
- oblast rtů (olupující se suché rty s trhlinkami, zhoršují se v zimě),
- prsní bradavky (začíná u dívek v pubertě),
- zevní genitál (silné svědění, bývá u dívek i chlapců).
Kožní projevy a psychika jsou velmi úzce spojeny. Kůže je orgán, kterým se podobně jako svojí tváří a svou postavou člověk představuje svému okolí. Kožní podněty často spouštějí významné emoční reakce a naopak, při psychických podnětech může dojít k významným změnám kůže.
Atopická dermatitis je onemocnění, jehož průběh je výrazně ovlivněn emoční a psychosociální zátěží. Nejčastějším steskem pacientů s AD je svědění, které mnozí pokládají za nesnesitelnější než bolest. Svědění vede ke škrábání, po kterém zůstávají ranky, a při chronickém průběhu i ztluštění kůže a zhrubění kožního povrchu.
Klinické studie prokazují, že dospělí pacienti s atopickou dermatitidou jsou více úzkostní a depresivní ve srovnání s kontrolními skupinami. Úzkost a deprese mohou „spustit“ atopickou dermatitidu, a to zejména zesíleným škrábáním. Toto onemocnění nepostihuje jen samotného pacienta, ale celou jeho rodinu.
Vložit komentář