AUDIO: Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých se často skrývá na nenápadném, plošně malém místě. To ale neznamená, že by se neměl léčit. Jednoho dne by se mohl rozvinout na větší plochu těla. Své o tom ví MUDr. Radek Litvik.

Atopie je celoživotní onemocnění. Má velmi variabilní projevy, počítá se k nim především atopický ekzém (atopická dermatitida, AD) sezónní rýma a astma. I atopický ekzém může vypadat u každého pacienta jinak, zejména v dospělosti má příznaky méně typické než v dětství, a proto často uniká diagnóze a správné léčbě.

AD je nutné chápat jako celoživotní chorobu s mnoha psychickými a sociálními důsledky. V každé životní etapě má AD charakteristickou (i méně typickou) podobu a specifický dopad na psychiku a socializaci jedince. Společným znakem však zůstává úporné záchvatovité svědění, které bývá mnohdy postiženými hodnoceno hůře než bolest.

Jak vypadá AD u dospělých

Zůstává mnohdy lokalizována v ohybových partiích končetin, horní části hrudníku, ramen, krku, obličeje a často i rukou. Hlavním příznakem AD je i v tomto období záchvatovité svědění. Diagnostické rozpaky mohou působit tzv. lokalizované formy AD, protože projevy jsou ohraničené jen na určitou část těla.

Lokalizované formy AD:

  • oční víčka,
  • okolí uší a nosu,
  • bříška palců nohou a později i dalších prstů a chodidel (zarudnutí, šupení, olupování, prasklinky),
  • oblast rtů (olupující se suché rty s trhlinkami, zhoršují se v zimě),
  • prsní bradavky (začíná u dívek v pubertě),
  • zevní genitál (silné svědění, bývá u dívek i chlapců).

Kožní projevy a psychika jsou velmi úzce spojeny. Kůže je orgán, kterým se podobně jako svojí tváří a svou postavou člověk představuje svému okolí. Kožní podněty často spouštějí významné emoční reakce a naopak, při psychických podnětech může dojít k významným změnám kůže.

Atopická dermatitis je onemocnění, jehož průběh je výrazně ovlivněn emoční a psychosociální zátěží. Nejčastějším steskem pacientů s AD je svědění, které mnozí pokládají za nesnesitelnější než bolest. Svědění vede ke škrábání, po kterém zůstávají ranky, a při chronickém průběhu i ztluštění kůže a zhrubění kožního povrchu.

Klinické studie prokazují, že dospělí pacienti s atopickou dermatitidou jsou více úzkostní a depresivní ve srovnání s kontrolními skupinami. Úzkost a deprese mohou „spustit“ atopickou dermatitidu, a to zejména zesíleným škrábáním. Toto onemocnění nepostihuje jen samotného pacienta, ale celou jeho rodinu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.