kopřivka, svědění

Atopický ekzém není „jen“ onemocnění kůže

Kožní příznaky atopického ekzému u dětí dokážou zcela zastřít další problémy s tímto chronickým  onemocněním spojené. Ty jsou psychologické a sociálně ekonomické. Dotýkají se celé rodiny. Dopad onemocnění na psychiku dítěte a rodičů sehrává svou roli v úspěšnosti léčby. Psychologická a sociální problematika se liší podle věku nemocného dítěte.

Kojenecký věk

„Novorozenec s vadou vzhledu je vždy pro rodiče zklamáním“ říká MUDr. Štěpánka Čapková z Dětského dermatologického oddělení FN Motol. Zarudlá a mokvající kůže narušuje vazbu s matkou. Jakékoli spontánní doteky často střídá úzkostlivá aplikace předepsaných léků. Otec pociťuje nedostatečnost v péči o dítě, cítí se odstrčený vazbou matka-nemocné dítě. Je velmi vhodné otce také do péče vtáhnout. Při léčbě je velmi důležitá jak osobnost matky, tak ale i podpora partnera a vztah lékař-rodiče.

Batolecí a předškolní věk

Děti nejvíce trápí záchvatovité svědění. Škrábání bývá často výrazem frustrace a podrážděnosti. Současně je škrábání zbraň jak získat nějakou výhodu a připomenout rodičům jejich bezmocnost. Ošetřování kůže musí dítě vnímat jako naprostou samozřejmost.

Mladší školní věk

Dítě se mezi vrstevníky ve škole orientuje na sport, zájmovou činnosti, školní povinnosti. Potřebuje a snaží se uspět. Pokud se mu podaří zakrýt místa postižená atopickou dermatitidou oděvem a AD ho neomezuje v oblíbených aktivitách, nedělá dítěti AD problémy ani v rodině. U závažného průběhu AD má dítě vztek, strach, pocit méněcennosti. Nezřídka přicházejí také deprese a pocit viny, že je rodině přítěží.

Období dospívání

Vědomí samostatnosti si dospívající tvoří přeměňováním a odmítáním hodnot rodičů, ztotožňují se s normami svých vrstevníků. Atopická dermatitida je problém. Nespolupracují, nedodržují léčebný režim, boří zavedená léčebná pravidla.

AD nelze brát jinak než jako výzvu k léčbě

Účinná a kvalitní léčba musí být společným cílem lékaře, pacienta i jeho rodiny. Jde hlavně o získání kontroly nad příznaky onemocnění a předcházení vzplanutí. Smyslem léčby je zkvalitnit život dítěte a tím celé rodiny.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.