AUDIO: Dražší léky můžou přinášet nižší celkové náklady

MUDr. Jana Skoupá ví, že i s dražším lékem může být celková léčba OAB nakonec levnější. Je třeba zohlednit celou řadu faktorů.

Při farmakologické léčbě syndromu hyperaktivního močového měchýře (OAB) může stát tato terapie na den buď 11,40 Kč anebo 33,- Kč. Na první pohled se ekonomičtěji jeví první varianta. Už druhý pohled ale vypadá jinak.

Srovnání po 12 týdnech léčby

Za tři měsíce léčby dokáže starší přípravek zbavit potíží (dosažení kontinence = chybění úniku moče) 22 % pacientů. Více než pětina pacientů ale léčbu přeruší pro nežádoucí vedlejší účinky. O slovo se hlásí tzv. index efektivity, v tomto případě vykazuje hodnotu 0,174.

Zdánlivě dražší léčbu poskytuje nový moderní přípravek. S ním dosáhne kontinence 50 % pacientů. Kvůli nežádoucím účinkům léčbu přeruší 2,3 % pacientů. Index efektivity je tu proto na hodnotě 0,491.

Třikrát levnější lék nevykazuje třikrát levnější nákladovou efektivitu

Nákladovou efektivitou se rozumí náklady na 1 úspěšně léčeného pacienta. Po 12 týdnech vycházejí velmi srovnatelně.

Starší přípravek: 5.503 Kč
Nový přípravek: 5.646 Kč

Zohlednit se musí nejen léky

Je třeba přihlédnout i k tomu, že správně a dobře léčený pacient s OAB je zbaven celé řady dalších potíží. Syndrom hyperaktivního močového měchýře u nemocných vyvolává deprese, které mohou mít velmi vážné důsledky. Připojují se močové infekce a výjimkou nejsou ani zlomeniny vznikající při častých (nočních) cestách na toaletu. Nemalé obnosy je pak třeba vynaložit na pomůcky při inkontinenci (vložky, pleny).

Podtrženo, sečteno

Starší přípravek Nový přípravek
Farmakoléčba 5 503 5 646
Doprovodné choroby (močové infekce, deprese) 1 060 770
Inkontinenční pomůcky (pleny, vložky) 1 500 840
CELKEM 8 063 7 255
Rozdíl za pacienta a období – 808

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.