Udržení moče

Otázka

Mám problém s udržením moče, zvlášť když už je WC na dosah. V časopise Rytmus života, jsem se dočetla, že by pomohl hormon ESTROGEN. Je zde popsáno několik jeho variant: v podobě tablet, injekcí, ale také náplastí. Zajímalo by mě, zda se dá zakoupit bez předpisu (náplast, tablety?). Je mi 63 roků, přechod jsem měla již ve 48-50 letech. Neustále trpím nadměrnou potivostí, zvláště v noci. Užívám antihypertonika. Díky tomu mám TK relativně stabilizovaný. Nyní však se mi přidaly výše uvedené potíže s močovým měchýřem. Prosím o radu.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Milá paní Marešová,
myslím, že jsme si už psaly přes stránky Květů. Pokud si dobře pamatuji, pak máte i další zdravotní potíže, které mohou ovlivnit jak nadměrné pocení, tak potíže s močením. I když nesdílím obavy z podávání estrogenů ženám v klimakteriu, vám bych doporučila konzultovat jejich vhodnost s gynekologem – a to pouze v místním podání (mast, gel k aplikaci na genitál). Celkové podávání (tablety a náplasti) bych už vám nedoporučila i pro vaše zvýšené riziko srdečně-cévních chorob (hypertenze a další choroby). Léky s estrogenem nelze koupit bez předpisu. Potíže s močením mohou být i v důsledku léčby vysokého krevního tlaku (berete-li diuretika – léky na odvodnění).

Připadá také v úvahu další onemocnění, které má příznaky, které popisujete – a to hyperaktivní měchýř (případně kombinovaná inkontinence). Optimální bude, když (i anonymně) zavoláte na linku 800 660 100, která je v provozu ve všední dny od 16 do 20 hodin. Můžete se také podívat na naše stránky, kde je toto onemocnění popsáno, nebo na stránky www.hyperaktivni-mechyr.cz.