Očkování proti sexuálně přenosným chorobám

Otázka

Je mi 16 let a jsem hodně zamilovaná, ale bojím se jakéhokoliv onemocnění, co se sexu týče. Nedávno jsme měli takovou besedu a tam nám paní gynekoložka povídala o nějaké vakcíně, která by prý měla ochránit před různými bakteriemi. Prý se dají 3 injekce a pak další až po 5 letech. Prosím odpovězte mi, nerada bych nebyla připravena. Děkuji předem za jakoukoliv odpověď.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Vaše obavy o zdraví jsou velmi chvályhodné! Opatrnosti před sexuálně přenosnými chorobami není nikdy dost a nemocí, které lze touto cestou chytit, je opravdu dost. Základní přehled získáte, když se podíváte na tyto stránky – v rubrice Nemoci si klikněte na Pohlavní nemoci (dnes se správněji říká sexuálně přenosné choroby), kde je základní přehled.
Zklamu vás – očkování, které by fungovalo proti všem sexuálně přenosným chorobám zatím neexistuje. Jakousi ochranu představuje jen kondom (ale ani ten není stoprocentní). Gynekoložka vám vyprávěla o očkování proti lidskému papilomaviru (HPV), který se významně podílí na vzniku rakoviny děložního hrdla (čípku) a na vzniku genitálních bradavic (condylomata accuminata). Existují dvě vakcíny, jedna (Cervarix) chrání „jen“ proti rakovině děložního hrdla, která je vyvolána určitými typy HPV (ani očkování nechrání stoprocentně), druhá (Silgard) chrání proti rakovinným změnám a rakovině genitálu, pochvy a čípku i proti genitálním bradavicím. Očkování se skládá vždy ze tří dávek. Zda bude nutné přeočkování, zatím není jasné. Vakcína je dostupná necelých 7 let a po tuto dobu byla úroveň ochrany (množství protilátek proti HPV) stále dostatečná.