Příběhy, v nichž se možná poznáte

Ten pocit…

… už je to tu zase. V tom samém místě jako včera. Kdy už bude zastávka? Já to snad nezvládnu. Minule jsem jen tak tak doběhl za křoví. Ta starší dáma na mne koukala tak pohoršeně, když jsem rozrazil dveře, sotva autobus zastavil. Probůh, ona dnes sedí vedle mne. Raději vstanu! Ten pocit je tak silný, že stejně nevnímám, co čtu v dnešních novinách.
Dřív jsem jezdil do práce služebním autem. Ani dopravní zácpy mně nevadily. Poslouchal jsem v klídku radio, pozoroval okolní řidiče a dělal na blondýny za volantem taková ta gesta… No a pak jsem jednou zůstal trčet na Jižní spojce, odkud se člověk jen tak nedostane. A v tom to přišlo – ten pocit. Nemohl jsem vystoupit, nemohl jsem nic než dřepět na sedadle a trpět. Co by se stalo, kdybych… Jak bych to vysvětlil? Ta ostuda. Tragédie je, že to přišlo znovu a znovu. Proto jezdím autobusem, ze kterého můžu vystoupit a někde se ukrýt. Panebože, ten pocit je k nevydržení. Asi budu chodit pěšky!

Pracovní den bez konce…

… ti lidé prostě neumějí říct, co chtějí. Z klienta, co teď sedí přede mnou, aby jeden páčil, proč vlastně přišel a co chce. Budu se muset omluvit. Už potřetí během dopoledne prostě musím. Kvůli tomu pocitu se vůbec nemohu soustředit. Kdy si šéf všimne, že značnou část pracovní doby nejsem na svém místě? Snažím se pospíšit si a být brzo zpět. Co když zameškám jeho telefonát? Jednou, dvakrát? Třikrát a dost!?
Tohle dobré místo je už moje poslední. Kdybych o ně přišla, nikdo by mě nezaměstnal, v tomhle věku a ještě s takovými potížemi!
Už jsem zpět… Co si o mně myslí klienti? Snažím se předstírat, že musím něco neodkladného vyřídit. Vlastně ani tak moc nelžu, ten pocit odložit nejde!

Konečně jsem doma…

… třetí, čtvrté, páté… Konečně tu je šesté patro. Dveře výtahu jsou zatraceně pomalé. Kdybych tu byl sám, mohlo by to vypadat, že to udělal pes, ale je tu i sousedka z osmého i s dcerou. Snažím se nenápadně přešlapovat. Snad si budou myslet, že tančím dobrou náladou nad úspěšným dnem.
Sakra, kde jsou klíče? Obě kapsy kabátu jsou prázdné, v saku peněženka, doklady a mobil. A ke všemu drnčí: „No čau, Karle? … Na pivo? Dnes?… Ne, to by nešlo! Možná někdy příští týden?“
A klíče nikde. Snad jsem je nenechal v autě, nebo jako posledně v kanceláři? Tenkrát jsem měl kliku, že na chodbě stála kytka s velkým květináčem… Ta už tu není. Když byl sousedův kluk malý, tak čůral z okna… To přece… Sláva, klíče jsou v kufru. Už jsem doma! Tady jsem v bezpečí.

Jeden jako druhý…

… a zase nevím, jak ta detektivka dopadla. Když je to v nejnapínavějším, tak prostě musím. Už nechodím ani do kina, ani do divadla, ani na koncerty. Představa, že by se kvůli mně zvedala celá řada diváků uprostřed přestavení, mi bere chuť kamkoli jít. Tak jsem doma. A sama.
Muž odešel po pěti letech mých potíží. Tvrdil, že bez sexu se v padesáti lze obejít, ale vyspat se potřebuje každý den. A já třeba čtyřikrát za noc vstávala… Milovali jsme se naposledy tenkrát, když se na prostěradle objevila mokrá skvrna… Stejně jsem z milování mnoho neměla, když jsem měla pocit, že nevydržím ten tlak. Za rok se oženil a dnes má dvě malé děti…
A já jsem sama. Doma a bez přátel. Existuje pomoc?

Je vám to povědomé?

Neustálá nervozita a nepřetržité ohlížení po toaletách. Nevzpomínáte si, kdy jste se naposledy bezstarostně bavili na večírku? Sexuální život na bodu mrazu, protože kdyby… To bych snad nepřežil(a)… Ten zatracený močový měchýř!
A přitom byste se tak rádi soustředěně věnovali práci, koníčkům, přátelům, bavili se, popíjeli drinky, milovali se…

Dobrá zpráva pro vás – pomoc existuje!

Víte, že se svými problémy nejste sami? Vaše potíž se jmenuje hyperaktivní močový měchýř (angl. overactive bladder, OAB) a trpí jím zhruba 50 až 60 milionů lidí z celé Evropy. Znepokojivé je, že až 40 % případů tohoto onemocnění zůstává nerozpoznáno a tudíž neléčeno. Zda se k nim zařadíte i vy, to záleží jen a jen na vás.

Kde hledat pomoc

Pokud lékař potíže pacienta zlehčuje, odmítá se potížemi s močením zabývat, je možné vyhledat přímo jedno z urologických/urogynekologických center (seznam na internetu – viz níže).
Pro pacienty, kteří potřebují poradit, je zřízena bezplatná telefonní linka 800 660 100, která je v provozu v pondělí až pátek od 16:00 do 20:00 hod.
Informace lze nalézt i na internetových stránkách www.hyperaktivni-mechyr.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.