Pálení močového měchýře

Otázka

Dobrý den, můj dotaz se týká urologie. Asi 4 roky trpím úporným pálením a bolením v močových cestách, někdy i výrazným svěděním, které cítím i jakoby v pochvě. Gynekologicky jsem prý v pořádku. V začátcích jsem pociťovala trochu pálení, ale potom se to zhoršovalo, a nezabíraly mi už ani čaje, brusinky a málokdy atb. Projevuje se to jako neustálé bolesti při zánětu. Teď to bolelo 2 měsíce bez ustání, proto mě poslali na biopsii moč. měchýře. Měla jsem tento výsledek: urothel je fokálně hyperplastický, s lehkou formou dysplasie v rámci akutní až subakutní urocystitidy, která se projevuje hypermií kapilár, edémem vaziva submukosy a nevýrazným zánětlivým, difusním infiltrátem, především lymfocytárním. V jednou kousku vzorku povrchová dlaždicová metaplasie. Příliš mi to nevysvětlili.

Odpověď

Po zákroku jsem dobírala cotrimoxazol a napsali mi ještě jedno balení. Moč jsem měla čistou, a když jsem dobírala atb, zánět mi zjistili tou cystoskopií. Už je to 4 týdny, ale cítím, že to pořád pálí, i když ne tak moc. Je možné, že jsem atb vyléčená, když první balení nezabralo? Dali mi ještě jedny ty stejné, a moč jsem měla jako vždy čistou? Může tohle způsobovat ty bolesti?

MUDr. Marta Šimůnková:
Podle toho, co píšete, usuzuji, že jste prodělala déletrvající zánět sliznice močového měchýře, který zanechal změny (ty popisuje nález biopsie močového měchýře). Stává se, že zánět způsobí slizniční změny, které se projevují příznaky jako je bolest v podbřišku, pálení, svědění. Nějakou dobu trvá, než se sliznice zase „zahojí“. Pokud by potíže trvaly déle než další měsíc, bylo by vhodné vyhledat specializované urogynekologické pracoviště (seznam je například na www.hyperaktivni-mechyr.cz). Zánět močového a podráždění močového měchýře nemusí být jen bakteriálního původu, ale sliznici močového měchýře může dráždit příliš koncentrovaná moč, dráždivé látky z potravy, alkohol, užívání některých léků apod. Také se může od začátku jednat o tzv. syndrom hyperaktivního močového měchýře, který má projevy podobné. Jde o léčitelné onemocnění, jen se na ně musí myslet. Na specializovaném pracovišti by vám měli pomoci. Zatím dodržujte pitný režim, brusinkami nic nezkazíte. Pomáhají „doléčení“ zánětu a působí i mírně preventivně.