Inkontinence – choroba, kterou lze těžko utajit

Potíže s udržením moči mělo lidstvo minimálně již od starověku. Alespoň o něm píše již „otec“ lékařství, Hippokrates. Ten však bohužel neznal účinnou léčbu a doporučoval inkontinentní ženu zavěšovat za nohy. Jako by se ještě dnešní ženy bály této „terapie“ – jen zřídka se se svými potížemi svěří lékaři.

Je to zbytečné trápení, protože podle českých a světových odborníků je dnešní medicína na takové úrovni, že může všem ženám zaručit právo na vyléčení inkontinence. A vskutku nejde o věšení za nohy.
Ještě nedávno se hovořilo o dvou typech inkontinence – stresové a urgentní (ev. smíšené). V té době (a nejde o dobu tak dávnou – ne delší než deset let) bylo také možné většině žen nabídnout jen několik léků s poměrně výraznými nežádoucími účinky a jen zčásti úspěšnou léčbu chirurgickou.

Stresovou inkontinencí byla označována porucha, při níž dochází k náhlému úniku moče při zátěži, kterou představuje zvýšení nitrobřišního tlaku při kašli, smíchu, fyzické námaze. Tento typ inkontinence bývá spojován s oslabením svalů pánevního dna, třeba po porodu nebo v důsledku jiných chorob.

Při urgentní inkontinenci (je pozorována například při infekci močových cest, ale i při jiných chorobách, nebo se příčinu vůbec nepodaří objasnit – viz dále) dochází k úniku moči, kterému předchází pocit intenzivního nutkavého pocitu vyprázdnit močový měchýř, který je velmi obtěžující a lze se mu ubránit jen stěží, nebo vůbec ne.

V důsledku nových léčebných možností se změnil pohled i na diagnostiku inkontinence. Do urologie byly proto zavedeny nové pojmy. Jedním z nich je urgence – tedy intenzivní pocit nutnosti vyprázdnit močový měchýř, což je jeden z hlavních příznaků nově uznané choroby (v roce 2002 byla oficiálně přijata) – hyperaktivní močový měchýř (overactive bladder, OAB).

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.