HPV College podporuje týden prevence proti rakovině

Letos již po páté bude poslední lednový týden (23. až 29. ledna) ve znamení prevence rakoviny děložního hrdla (čípku), tedy choroby, která stále ohrožuje české ženy více (dvojnásobně) než je standardem v zemích EU. Stále se nedaří snižovat výskyt tohoto onemocnění (1000 žen/rok), což ve svém důsledku znamená zbytečné úmrtí asi 400 žen každý rok. Karcinom děložního hrdla je však onemocnění, kterému lze zcela předejít, ale téměř polovina žen se této možnosti sama vzdá tím, že nechodí na gynekologické preventivní prohlídky.

V současnosti jde prevence tohoto karcinomu za rámec běžných opatření ve smyslu zdravého životního stylu, ale české ženy (do 45 let) a muži mají možnost se dát očkovat proti nejnebezpečnějším původcům karcinomu děložního hrdla, lidským papilomavirům (HPV typů 16 a 18), které působí zhruba 70 % všech zhoubných nádorů čípku, vyvolávají předrakovinná stadia čípku, a navíc jsou zodpovědné za přednádorová stadia a rakovinu zevního genitálu a pochvy u žen, rakovinu penisu a řiti u mužů.
S lidským papilomavirem se setká naprostá většina sexuálně aktivních lidí, žen i mužů. U mnohých sice nevyvolají zhoubná onemocnění, ale „pouhé“ genitální bradavice, které jedince neohrožují na životě, ale jsou obtížně léčitelné, působí problémy v intimním životě a nemalé psychické útrapy.
Odborná veřejnost si je vědoma své povinnosti pravdivě informovat laickou veřejnost a to byl jeden z důvodů založení občanského sdružení HPV College, neziskové organizace, která sdružuje lékaře zabývající se problematikou HPV.
Odpovědi na nejčastější dotazy o problematice spojené s výše uvedenými chorobami najdete na www.hpv-college.cz.

Dotazy o prevenci chorob vyvolaných HPV můžete směřovat i přímo na odborníky prostřednictvím formuláře na webu HPV College http://www.hpv-college.cz/zeptejte-se-nas.html nebo emailové adresy

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.