Třináctiletým dívkám začnou od 1. dubna hradit očkování proti rakovině děložního čípku zdravotní pojišťovny. Vakcínu jim nabídne pediatr při preventivní prohlídce, kterou pojišťovny v tomto věku platí. Na prohlídku posílá pediatr pozvánku. Pokud už dívka na prohlídce byla, pozvánku jen na očkování nedostane. Chce-li se dát očkovat, musí se na lékaře obrátit sama. Rakovinou čípku děložního ročně onemocní v Česku až 1200 žen, z nich 400 zemře. Screening umožní odhalit onemocnění včas, očkování zmírní riziko, že se nemoc objeví. Obojí by se mělo doplňovat.
„Očkování je krok správným směrem, v horizontu deseti až 15 let můžeme očekávat výrazné snížení nádorů děložního hrdla, ale doufám, že je uvidíme už dříve, protože se bude výrazně zlepšovat screening,“ řekl prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.
Přestože se dá rakovině čípku děložního předcházet, její výskyt je v Česku nyní zhruba dvojnásobný oproti evropskému průměru a čtyřnásobný oproti zemím s nejlépe organizovaným screeningem.
„V Česku je ročně zhruba 20 nových případů na 100.000 žen, průměr EU je deset, v zemích na špičce jen pět, je to třeba Finsko nebo Izrael. Výrazně dobře je na tom Česko snad jen ve srovnání s rozvojovými zeměmi, výskyt je zhruba poloviční proti Subsaharské Africe nebo Latinské Americe,“ řekl.
Dívky si mohou vybrat ze dvou vakcín. Pojišťovny hradí Cervarix, chrání proti virům HPV 16 a 18. Další vakcínou je Silgard, chrání proti virům HPV 6, 11, 16 a 18, proti genitálním bradavicím a přednádorovým změnám na zevních rodidlech a pochvě. Na tuto vakcínu je ale nutno doplatit 300 korun za dávku, potřebné jsou tři dávky. O výběru vakcíny se dívky mohou poradit s pediatrem nebo gynekologem.
Rakovinu děložního čípku, genitální bradavice a další onemocnění způsobuje lidské papilomaviry. Existuje přes 120 typů těchto virů. V 70 procentech způsobují rakovinu děložního čípku HPV 16 a 18. Méně rizikové viry 6 a 11 způsobují genitální bradavice, jejich výskyt se v Česku za deset let zvýšil čtyřnásobně.
Lékaři radí očkování i dívkám a ženám, na které se bezplatná vakcinace nevztahuje. Očkovat by se podle nich měli i chlapci, protože právě oni při sexu ženu nakazí. V Česku se očkuje od roku 2007, očkováno je zhruba 14 procent žen plodného věku.
Prosím o info: pokud se dívka ve věku 13-14 let nechala očkovat 1 dávkou Cervarix, ale další dávky již nechce, jak je to s úhradou zbylých 2 dávek? Děkuji za odpověď
Dobrý den, dívka ve věku 13-14 let, má nárok na očkování zdarma.Očkování vakcínou Cervarix proti rakovině děložního čípku je plně hrazeno zdravotními pojišťovnami, a to pro všechny 13 leté dívky. U osoby tohoto věku se aplikují pouze 2 dávky, byla li očkována první dávkou, na druhou zdarma by se měla dostavit po 5. měsících od první. Ve vašem případě, kdy se dívka nechce účastnit druhého očkování zdarma, se prosím obraťte na zdravotní pojišťovnu dívky (každá poj. má vlastní pravidla) zda musíte uhradit nějaký poplatek za nedokončení očkovacího cyklu zdarma. Osobně se domnívám, že byste neměla hradit nic.Už jen proto, že se jedná o dobrovolné očkování nespadající do povinného. Pokud by vás pojišťovna odkázala na lékaře, který první dávku očkoval, pak nelze jednoznačně určit výši platby neboť Cervarix nemá cenu regulovanou, ale volnou. Orientačně se pohybuje kolem 1800 Kč.