BBC News: Jsou hubené ženy nepřítelem? 

Lidé čím dál tím častěji otevřeně říkají, jak negativně vnímají příliš hubené ženy, superštíhlými celebritami počínaje a modelkami s nízkým BMI konče. Odborníci, které citoval zpravodajský server BBC, ale míní, že podobné chování problém neřeší, ale naopak zhoršuje.

Tento týden Izrael přijal zákon zakazující účinkovat v reklamách či na módních přehlídkách modelkám, jejichž body mass index (BMI) je nižší než 18,5. Tímto krokem chce podpořit zdraví žen všech tělesných rozměrů a zastavit glorifikaci vyzáblosti. „Krásná neznamená podvyživená,“ řekla Rachel Adatová, jedna z autorek zákona.

V posledních letech bylo hodně pozornosti věnováno tomu, jak jsou ženy zobrazovány ve sdělovacích prostředcích, ať už to byly počítačově vyhlazené, zeštíhlené a všeobecně vylepšené fotografie modelek s neuvěřitelně útlými pasy, anebo televizní hvězdy a hvězdičky s vystouplými klíčními kostmi.

V době, kdy se společenstva stoupenkyň (i stoupenců) anorexie sdružují na sociálních sítích, nejspíš nikoho nepřekvapí, že si zákonodárci dělají starosti s vnímáním podoby ženského těla.

Samozřejmě, snížení počtu fotek zobrazujících ženy coby velmi štíhlé je přínosné, řekla Claire Mysková, ředitelka internetové stránky Proud2BeMe vytvořené ve spolupráci s americkou Národní asociací pro poruchy příjmu potravy (NEDA), s cílem propagovat zdravý pohled na tělo.

„Existuje nebezpečí toho, když je člověk neustále vystaven kráse,“ dodala. „Ve sdělovacích prostředcích existuje vážný nedostatek tělesné rozmanitosti. Lidé nevidí odraz sebe samých a svých těl.“

Izraelský zákon by se tak mohl stát katalyzátorem, který napomůže změně. Ale podle některých by naopak mohl věci ještě zhoršit. Mnozí šéfredaktoři časopisů, modelingoví agenti a castingoví ředitelé tvrdí, že by chtěli využívat rozmanitější modelky, ale nemohou kvůli nastaveným „předpokladům“ svého odvětví – přičemž se navzájem obviňují, že jsou to právě ti druzí, kdo udávají tón, jenž je nutí následovat.

„Všichni jsou chyceni do pasti produkování něčeho, s čím se jednotlivě nikdo z nich nechce svázat,“ řekla Amanda Mearsová, autorka knihy Pricing Beauty: The Making of a Fashion Model (Oceňování krásy: Stvoření modelky). „Každý se cítí bezmocný.“

Regulování typů modelek, které mohou být používány, může být dobrým způsobem, jak systém „šokem“ donutit ke změnám, řekla. Ale stejně jako mnoho dalších expertů na poruchy příjmu potravy a vnímání vlastního těla se obává, že zákon má mouchy. „Těla jsou různých tvarů a velikostí, a už samotná představa, že existuje nějaké konkrétní kvalifikační číslo, je špatná,“ prohlásila.

BMI, poměr mezi výškou v metrech a váhou, je nejlépe využitelný ke změření průměrné velikosti skupiny lidí, ale není dobrým indikátorem osobního zdraví, řekla Margo Maineová, klinická psycholožka specializující se na poruchy příjmu potravy. „V minulosti bych podobný zákon uvítala, ale nyní jsem trochu ostražitá vůči tomuhle druhu souzení správného typu těla,“ dodala.

Omezování druhů těl, kterým je dovoleno sloužit coby vzor, by se mohlo vrátit jako bumerang, řekl Matthew Johnson, ředitel vzdělávání v kanadském mediálním školícím programu Media Awareness Network. „Účinnější by bylo podporovat širší variabilitu tvarů těl v televizi a v médiích všeobecně.“

Jinak z převažujícího poselství nevyplývá oslava těl všech tvarů a velikostí, ale jen odmítání extrémní hubenosti. „Zredukovali jsme ženy na jejich velikost,“ dodala Maineová, která je autorkou knihy The Body Myth (Mýtus těla). „Zaměřováním se na ženy, které jsou hubené, ať už jde o poruchu příjmu potravy nebo přirozenou štíhlost, se soustřeďujeme na jednotlivce, namísto abychom změnili celou kulturu, která na tomhle staví.“

Hubené ženy to možná mají o něco snazší než ženy s nadváhou, ale stále jsou předmětem útoků okolí kvůli své postavě. Manželka britského prince Williama je terčem neustálých spekulací ohledně svého zdraví a poznámek kvůli své váze. Vystoupení herečky Angeliny Jolieové na předávání Oscarů minulý měsíc spustilo na internetu vlnu kritiky kvůli její hubené až vyzáblé postavě. „Angelina Jolieová vypadá, jako by se jí paže měly každou chvíli přelomit ve dví. Příšerné,“ napsal jeden uživatel.

„Pomlouvání vyhublých celebrit může člověku připadat jako velmi uspokojivá facka uštědřená nerealisticky nastaveným tělesným standardům,“ řekla Raegan Chastainová. Coby zastánkyně práva na nějaké to kilo navíc často slyšela, jak lidé kritizují příliš hubené ženy. A právě proto apeluje na všechny, kdo se snaží vyrovnat s vlastní podobou, váhou a velikostí, aby stejný respekt dopřáli i ostatním. „Pokud chceme bojovat proti standardům, neměli bychom se uchylovat k napadání jiných,“ dodala.

„Jsou lidé, kteří jsou přirozeně hubení a lidé, kteří jsou přirozeně silnější. To, co potřebujeme, je přijmout tuhle rozmanitost,“ souhlasí Claire Mysková. „Tohle je naším cílem. Nikoli definovat jeden typ těla jako přitažlivý a jiný jako nepřitažlivý.“

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.