Gynekolog MUDr. Vladimír Mulač zmiňuje nejčastější dotazy, které se vážou k očkování proti HPV.
Očkovací vakcíny proti HPV jsou na našem trhu dvě. Jejich srovnání přináší gynekolog MUDr. Vladimír Mulač.
Gynekologové se v ordinacích setkávají s velkou spoustou dotazů. Ty nejčastější ze své ambulantní praxe uvádí včetně odpovědí gynekolog MUDr. Vladimír Mulač.
Měla jsem už sexuální styk, má pro mne vakcinace smysl?
Nelze předpokládat, že se dívka či žena infikuje HPV ihned, ale do dvou let se s HPV setká asi 80 % sexuálně aktivních. Vakcína nemá terapeutický efekt (neléčí), ale chrání proti dalším vysoce rizikovým typům HPV obsaženým ve vakcíně, kterými nebyla žena dosud nakažena. Vakcinace tedy má smysl i po zahájení sexuálního života.
Je nutné po celou dobu očkování dodržovat sexuální abstinenci?
Podle doporučení výrobce to není nutné. Očkovací schéma tvoří 3 dávky – druhá aplikace následuje dva měsíce po první a třetí dávka se podává čtyři měsíce od druhé dávky. Nelze předpokládat sexuální abstinenci u žen po dobu šesti měsíců (očkuje se do 26 let). V blízké budoucnosti se očekává prodloužení věkové hranice až do 45 let věku.
Nemá se tělo bránit samo? Nepoškodí vakcína mladý organismus?
Starší typy vakcín byly jinak konstruované. Obsahovaly usmrcené nebo živé oslabené mikroorganismy, z čehož vyplývaly možné (i když vzácné) nežádoucí účinky. Nová vakcína proti HPV obsahuje částice „podobné viru“, které navozují imunitní odpověď a tvorbu protilátek, ale neobsahují virus samotný, tudíž nejsou infekční.
Musí dívka ve školním věku absolvovat před vakcinací gynekologickou prohlídku?
Pokud nežije sexuálním životem, nemusí. Vakcinace není podmíněna předchozí prohlídkou. Dívka nemusí být ani u gynekologa registrována. Záznam o vakcinaci je proveden do očkovacího průkazu.
Proč musím i po vakcinaci chodit na gynekologické prohlídky?
Prohlídky jsou zaměřeny i na jiná onemocnění než karcinom děložního hrdla (onemocnění vaječníků, vejcovodů, dělohy, sliznice dělohy apod.) Na děložním hrdle se vyskytují (i když nepoměrně vzácněji) i jiné karcinomy, než ty vyvolané infekcí vysoce rizikovými typy HPV 16 a 18. Vakcína nezabrání všem případům rakoviny děložního hrdla, proto je nutné pokračovat v gynekologických prohlídkách.
Proč bych se měla dát očkovat, když rakovinu nemáme v rodině?
Přímý vliv genetiky je v případě tohoto nádoru minimální. Hlavní roli (ve spolupráci s dalšími faktory) hraje infekce především vysoce rizikovými typy HPV 16 a 18, ale i méně rizikovými. Očkováním by šlo předejít většině ze 400 úmrtí na karcinom děložního hrdla, ke kterým každoročně v ČR dojde.
Kterou vakcínu ze dvou dostupných si vybrat?
Obě vakcíny (Cervarix i Silgard) chrání proti vysoce rizikovým HPV typům 16 a 18 a tudíž proti cervikálním lézím a karcinomu děložního hrdla. Kvadrivalentní vakcína Silgard navíc chrání proti vulválním a vaginálním lézím vysokého stupně (způsobených též typy 16 a 18). Dále Silgard chrání také proti genitálním bradavicím, způsobeným z 90 % HPV typy 6 a 11. Tato kvadrivalentní vakcína je schválena i pro použití u chlapců ve věku od 9 do 15 let. Rozhodnout se musí každý sám na základě dostupných informací. Základním vodítkem je doporučení lékaře (gynekologa/pediatra), který nese za volbu vakcíny zodpovědnost.
Je očkování vhodné jen pro ženy?
Optimální by bylo proočkovat celou populaci, tedy i chlapce a muže. Muži jsou nositelé a přenašeči HPV. HPV u nich vyvolává anální karcinom a karcinom penisu. Kvadrivalentní vakcína chrání i proti HPV 6 a 11, původcům genitálních bradavic, které se nevyhýbají ani mužské populaci. U vakcíny Silgard byla nově prezentována účinnostní data pro muže do 26 let.
Jak dlouho chrání vakcína proti infekci HPV?
Vakcína je k dispozici pro veřejnost dva roky. Předtím probíhaly klinické studie (zhruba 5 let). Dlouhodobé sledování stále probíhá a další výsledky budou k dispozici po jeho zpracování. U kvadrivalentní vakcíny byla prokázána tzv. „imunitní paměť“, což je předpoklad dlouhodobé ochrany.
Může se očkovat dívka před menarché?
Menstruace není podmínkou pro provedení očkování proti HPV. Očkovat se může od 9 let, kdy dívky nemenstruují.
Ovlivňuje hormonální antikoncepce účinnost vakcinace?
Podle současného pozorování nikoli. Uživatelka antikoncepce může být očkována proti HPV, aniž by to snížilo účinnost.
Může se dát očkovat každý zdravý člověk?
Ano, s výjimkou těhotenství. Z etických důvodů nebyla bezpečnost vakcíny u těhotných žen zkoumána. Tento fakt je nutné brát v úvahu při plánování vakcinace a rodičovství. Kvadrivalentní vakcína smí být podávána kojícím ženám.
Je vakcína skutečně bezpečná?
Bezpečnost vakcíny byla ověřena klinickými studiemi na mnoha tisících dospívajících (dívek i chlapců) a žen. Studie nadále pokračují. Bezpečnost je podmínkou registrace FDA, EMEA i SÚKL. V USA, řadě států EU a například Austrálii je vakcína hrazená ze zdrojů veřejného zdravotního pojištění. České zdravotní pojišťovny na vakcínu přispívají.
Nemá vakcína závažné nežádoucí účinky?
Po aplikaci několika set dávek vakcíny byla v mé ambulanci jedinou reakcí přechodná místní citlivost v místě vpichu. Vakcíny proti HPV (podle klinických studií) patří obecně k velmi dobře snášeným.
Co to je HPV typizace? Může být pozitivní nález překážkou očkování?
Typizací se zjišťuje přítomnost vysoce rizikových typů HPV v slizničních buňkách děložního hrdla. Pokud nejsou přítomny (nebo jen jeden ze dvou, resp. čtyř), má vakcinace smysl. Typizace HPV není podmínkou vakcinace.
Proč je vakcína tak drahá?
Do její ceny se promítá ekonomická náročnost vědeckého výzkumu i klinických studií. Je to investice do zdraví z hlediska dalšího výzkumu nových léků a investice do zdraví svého, svých dětí, rodinných příslušníků, blízkých. Pro zajímavost – cena tří dávek odpovídá ceně šesti nádrží benzínu moderního automobilu.
Jak se vakcíny platí?
Optimální je pořídit si je v ordinaci aplikujícího lékaře. Je nutné dodržovat skladovací podmínky. Způsob platby (najednou či postupně) je předmětem dohody mezi lékařem a klientkou (klientem).
Vložit komentář