Od kamarádky, se kterou jsem měl pohlavní styk, jsem se dozvěděl, že jde na operaci s bradavičkami. Nedalo mi to a důkladně jsem se začal prohlížet. Našel jsem na žaludu asi pět malých normálně zbarvených výrůstků, jsou to takové bouličky. Dá se to nějak léčit? Nebo stačí jen pořádná hygiena?
MUDr. Marta Šimůnková:
Hygiena nestačí. Genitální bradavičky (condylomata accuminata) jsou infekčního původu. Vyvolává je nejčastěji lidský papilomavirus typů 6 a 11. Nákaza se přenáší pohlavním stykem. S nějakým typem papilomaviru se setká až 80 % sexuálně aktivních lidí. Nejnebezpečnější typy papilomavirů (16 a 18) jsou i důvodem vzniku rakoviny děložního hrdla (u žen) a vzácněji i rakoviny penisu. U někoho nákazu zlikviduje imunitní systém, u jiného se projeví onemocnění. Genitální bradavice jsou relativně časté, odhadem u nás postihují desítky tisíc lidí. Jde však o téma, o kterém se obtížně hovoří, takže velká část postižených „mlčky trpí“. Existuje i účinná prevence – očkování tzv. kvadrivalentní vakcínou proti lidským papilomavirům (Silgard). Ve vašem případě však už k infekci došlo a očkování postrádá smysl.
Onemocnění je léčitelné – existují účinné přípravky (podophyllotoxin (Wartec), imiquimod (Aldara)), které však musí předepsat lékař. Jen v případě, kdy bradavice narostou do extrémních rozměrů (několik centimetrů) je nutná chirurgická léčba. Optimální bude, když vyhledáte dobrého kožního lékaře.