Hloubáte nad tím, zda se v letadle uvelebit u okénka nebo na krajním sedadle u uličky? Zvolte raději druhou možnost, protože se tak s větší pravděpodobností vyvarujete nebezpečných krevních sraženin ucpávajících cévy. K takovému závěru dospěli podle agentury Reuters američtí vědci.
Při studiu medicínských otázek spjatých s komerčními lety badatelé zjistili, že výskyt nenadálých zdravotních problémů na palubě letadel je stále častější, protože letecké dopravy využívá stále více starších lidí a osob s podlomeným zdravím, a lety také trvají déle.
Vědci z amerického ústavu Lahey Clinic Medical Center potvrdili, že sezení v letadle na sedadle u uličky může pomoci předejít potenciální trombóze hlubokých žil či krevním sraženinám. Zjistili také, že 75 procent případů ucpání cévy krevní sraženinou měl na svědomí fakt, že se pasažéři v letadle dostatečně nepohybují a že většinou zmíněné problémy sužují lidi sedící jinde než na krajním sedadle u uličky, protože ti mají tendenci méně se hýbat.
Podle šéfa vědeckého týmu Marka Gendreaua nehraje v této souvislosti žádnou roli, zda pasažér cestuje nejlevnější či nejdražší cestovní třídou.
Zjistilo se, že nošení tlakových punčoch toto riziko snižuje, konstatuje zpráva uveřejněná v odborném britském časopise The Lancet. Příznivý vliv mají také další rozumná doporučení jako zvýšený příjem tekutin a omezení pití alkoholu a nápojů obsahujících kofein.
Podle studie riziko vzniku krevních sraženin během letu stoupá až čtyřnásobně. Nebezpečí začíná hrozit při letech delších než čtyři hodiny a vrcholí při letech déle než osmihodinových.
Vložit komentář