Strupy za ušima u atopického ekzému

Otázka

Dobrý den, je mi 26 let a k mým atopickým projevům se v poslední době přidaly další. Resp., ráda bych věděla, jestli to všechno spolu nějak souvisí. Předpokládám, že ano. Jde o to, že zpoza uší mi občas teče taková lepkavá tekutina. Pak zaschne a vytvoří se tam strupy. Je to velmi nepříjemný pocit jakoby mi uši měly upadnout. Můžete mi, prosím, poradit, co s tím? Děkuji za odpověď.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Máte pravdu, skutečně projevy spolu souvisí. Vaše potíže, které zřejmě vypadají jako praskliny za ušima, jsou taktéž projevem atopického ekzému. V průběhu let se podoba ekzému velmi často mění, některé lokality se zklidňují a přidávají se jiné projevy.
Bylo by dobré poradit se s ošetřujícím dermatologem, zda by nebylo vhodné do léčby zařadit (pokud už je nemáte) modulátory místní imunitní reakce (tacrolimus, Protopic). Jsou to léky, které dlouhodobě mírní příznaky přecitlivělosti kůže a nemají nežádoucí účinky dlouhodobého užívání kortikoidů.
Zatím trhlinky (když jsou zaschlé) promašťujte – s tím máte jako atopik jistě bohaté zkušenosti – třeba Lipobasí Repair (s ceramidy), ta je volně prodejná v lékárně a je, jako mnoho dalších, vytvořena pro citlivou atopickou kůži.