Makroskopická hematurie

Otázka

Dobrý den, je mi 35 let a od února mám intermitentní makroskopickou hematurii, která trvá třeba 14 dní, pak je 5 dní klid. Na urologii příčina nezjištěna (sono, cystoskopie, CT, cystografie, vše negativní). V krvi pouze vyšší hodnota železa 35/norma do 24/ kys. močové 380 /norma 360/ a TAG 2,30 /norma 1,70. Moč: ery v zástinu 9632, (1781), leuko 102, (283). Byla jsem na revmatologii, kde si lékařka přála další vyšetření /ery v zástinu, ELFO moče, Hamburger, rtg S+P/. Výsledky jí mám poslat poštou, na kontrolu nejsem pozvaná. Nyní mi OL odebrala moč na bílkovinu: U_MALB 21660mg/l, U_PROT 23,84g/norma <0,20/ fU_ALBO 2251,54 /norma <2,26g/molkre. Elfo bílkovin 5x ředěné zcentrifugované moče: přítomen albumin – masivní frakce, která překrývá i frakci transferinu. IgG- zřetelná frakce, dále bílkoviny s ještě větší molekulovou hmotností než IgG-2 stopové frakce. Nízkomolekulární bílkoviny- stopa hemoglobinu (monomer + dimer). Závěr: masivní glomerulární proteinurie selektivní.

Odpověď

Výsledků jsem se trochu zhrozila a prakticky nevím co teď dělat. Výsledky pošlu do Prahy na revmatologii, ale obávám se, že bude dlouho trvat, než se dočkám nějakého výsledku / v minulosti jsem dostala zprávu 2 měsíce po zaslání výsledků/.
Také jsem teď přibrala cca 6 kg za měsíc při stejné životosprávě, myslím si, že to souvisí s těmi ledvinami. OL neví co dál, má stejný pocit, že si mě lékaři přehazují a nikdo se k závěru nemá. Můžete mi prosím poradit, co mám v tuto chvíli dělat? Děkuji vám a přeji hezký den.

MUDr. Marta Šimůnková:
Je velmi nutné podrobné vyšetření ledvin, které by se nemělo odkládat. Vyžádejte si vyšetření na nefrologii (tj. ambulance, kde se zabývají onemocněními ledvin). Udělejte si kopie výsledků vyšetření, než je pošlete na revmatologii, a vezměte je s sebou. Masivní selektivní glomerulární proteinurie a přírůstek na váze (pravděpodobně jde o zadrženou vodu) svědčí pro postižení ledvinné tkáně.