Podzim je podle předního českého alergologa profesora Václava Špičáka nejlepší dobou pro zahájení účinné léčby pylové alergie. Alergickou rýmou trpí 1,8 milionu Češek a Čechů. Příčinou ucpaného nosu, slzících očí a kýchání je nepřiměřená reakce imunitního systému na pyly. Při alergenové imunoterapii dostává pacient alergen, tělo si na něj zvykne a je připraveno čelit jarnímu náporu alergenů, řekl profesor novinářům.
„Mnoho lidí stále toto onemocnění podceňuje, léčí jen sezonní příznaky, v horším případě se neléčí vůbec. Obtíž tak může vyústit až v průduškové astma, které se vyznačuje opakujícími se záchvaty dušnosti a ztíženým, pískavým dýcháním či suchým kašlem,“ varoval.
Obtíže výrazně zatěžují běžný život pacienta, alergická rýma zhoršuje duševní kapacitu a schopnost učení o 30 procent, problém se spánkem má 43 procent pacientů, ze školy muselo někdy být omluveno 35 procent pacientů.
Špičák uvedl, že když někdo opakovaně trpí obtížemi, které lze přičíst pylové alergii, měl by se nechat vyšetřit. Když se alergie potvrdí, prvním krokem je zabránit kontaktu s alergenem. To je obtížné, pylová zrnka se vyskytují na jaře a v létě téměř všude. K vyvolání alergické reakce u citlivějších osob přitom stačí deset pylových zrn na metr krychlový.
Základem léčby je potlačení obtíží, pacient dostává úlevové léky, jako nosní či oční kapky, nosní spreje, tablety nebo sirup. Obtíže se zmírní, samotná příčina onemocnění ale zůstává nevyřešena. Nevýhodou této léčby také je, že působí jen po dobu, kdy ji pacient dostává.
Dlouhodobý účinek naproti tomu má alergenová imunoterapie. Pacient dostává „svůj“ alergen, tělo si na něj postupně zvykne a vnímavost k alergenu klesá. Výsledkem může být úplné odstranění příznaků alergie, zároveň léčba působí preventivně, zabrání rozvoji vážnější formy, astmatu.
Imunoterapie se podává prostřednictvím injekcí, kapek pod jazyk nebo tablet pod jazyk, ty ale zatím v Česku nejsou dostupné. O jejich úhradě ze zdravotního pojištění se nyní jedná. V každém případě se pacienti musejí připravit na to, že imunoterapie je vyjde za rok na 500 až 2000 korun. Pokud pojišťovny nebudou tablety hradit, stoupne částka až na 14.000.
Vložit komentář