S alergií se loni léčilo téměř 889.000 lidí

S alergií se loni léčilo téměř 889.000 Češek a Čechů, to je o zhruba 9000 méně než předloni. Polovina pacientů byla mladších 19 let. Celkem poskytly alergologické ordinace 2,35 milionu ošetření, rok předtím 2,36 milionu. Na jednoho léčeného pacienta připadalo 2,6 ošetření.

Nejčastějším důvodem léčby byla senná rýma, na tisícovku dětí a dorostu bylo 79 nemocných, na stejný počet dospělých 21. Druhým nejčastějším onemocněním bylo astma. Pacientů do 19 let se s ním potýkalo 69 z 1000 dětí a dorostu, nad 20 let věku 18 ze stejného počtu obyvatel. Třetí nejčastější diagnózou byla alergická rýma, z tisícovky dětí a dorostu postihovala 38, nad 20 let věku 11 ze stejného počtu obyvatel.

Pořadí nejběžnějších diagnóz se v celé populaci shoduje, výskyt u dětí a dorostu je ale vyšší. Ve skupině do 19 let má alergickou diagnózu 224 z tisíce, nad 20 let na stejný počet obyvatel 56.

Loni oproti roku předchozímu mírně klesly počty pacientů, u kterých se léčbou zvyšovala odolnost k látce, na niž jsou alergičtí. S takzvanou specifickou hyposenzibilizací se léčilo přes 89.000 pacientů, imunoterapie alergenem byla zahájena u zhruba 24.000 pacientů. Počet prováděných kožních testů oproti roku předchozímu stoupl z 2,7 milionu na 2,8 milionu.

K péči o pacienty bylo použito 429 spirometrů, provedeno na nich bylo přes 661.000 výkonů. Imunologické laboratoře vykázaly 2,7 milionu výkonů.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.