Příznaky rýmy se vyskytují nezávisle na sezoně, v průběhu celého roku. Příčinou mohou být roztoči v domácím prachu, jindy je příčina v profesním prostředí nebo je spojena s některými činnostmi (pekaři, zemědělci, ošetřovatelé zvířat, chemici, lakýrníci, malíři apod.).
Příznaky celoroční alergické rýmy:
Otok nosní sliznice, který vede k ucpání průduchů, kýchání („záchvaty“ kýchání 10 x až 30 x v jednom sledu), čirý vodnatý výtok.
Příznaky nejsou většinou tak náhlé a prudké jako u rýmy pylové, ale mohou velmi nepříjemně stěžovat pacientovi život. I zde je riziko možného vzniku astmatu.
Kýchání je obranný reflex a nemusí být vždy projevem alergie. Některé látky dráždí nosní sliznici, která se brání tím, že tvoří hlen a pak se jej snaží rychle vypudit.
Problém ucpaného nosu
Nepoužívejte nadměrně nosní uvolňující kapky (jejich účinek je dočasný a při delším používání mohou poškodit nosní sliznici). Použijte fyziologický roztok (= 9 g kuchyňské soli, tj. 2 malé čajové lžičky, rozpusťte v 1 l převařené vody) a nakapejte do každé nosní dírky. Fyziologický roztok je také možné koupit v lékárně. Je možné použít i minerální vody, ev. vyzkoušet vodu mořskou.
Rýma a astma
Chronická rýma představuje nejzávažnější rizikový faktor pro vznik astmatu. Ohroženi jsou zejména jedinci s prokázanou alergií na inhalační alergeny a rodinným výskytem. Silně varující je především postižení matky a přítomnost astmatu v rodině. Vlastní zhoršování postižení dýchacích cest směrem k průduškám je pak samozřejmě podporováno přítomností alergenů a dráždivých podnětů zevního prostředí. V poslední době se zdůrazňuje teorie jednotného postižení jak horních, tak dolních dýchacích cest, které se může projevit různými způsoby. Podkladem obou onemocnění je zvýšená reaktivita, jejíž podklad lze spatřovat v zánětu sliznice dýchacích cest jak horních, tak dolních.
U pacientů s rozvinutým astmatem je přítomnost rýmy téměř pravidlem: Nosní příznaky nacházíme u 70 až 80 % astmatiků, některé studie udávají čísla blížící se 100 %. Je prokázáno, že zhoršení rýmy u těchto pacientů vede pravidelně i k zhoršení astmatu.
Vložit komentář