rýma

Celoroční alergická rýma

Příznaky rýmy se vyskytují nezávisle na sezoně, v průběhu celého roku. Příčinou mohou být roztoči v domácím prachu, jindy je příčina v profesním prostředí nebo je spojena s některými činnostmi (pekaři, zemědělci, ošetřovatelé zvířat, chemici, lakýrníci, malíři apod.).

Příznaky celoroční alergické rýmy:

Otok nosní sliznice, který vede k ucpání průduchů, kýchání („záchvaty“ kýchání 10 x až 30 x v jednom sledu), čirý vodnatý výtok.

Příznaky nejsou většinou tak náhlé a prudké jako u rýmy pylové, ale mohou velmi nepříjemně stěžovat pacientovi život. I zde je riziko možného vzniku astmatu.

Kýchání je obranný reflex a nemusí být vždy projevem alergie. Některé látky dráždí nosní sliznici, která se brání tím, že tvoří hlen a pak se jej snaží rychle vypudit.

Problém ucpaného nosu

Nepoužívejte nadměrně nosní uvolňující kapky (jejich účinek je dočasný a při delším používání mohou poškodit nosní sliznici). Použijte fyziologický roztok (= 9 g kuchyňské soli, tj. 2 malé čajové lžičky, rozpusťte v 1 l převařené vody) a nakapejte do každé nosní dírky. Fyziologický roztok je také možné koupit v lékárně. Je možné použít i minerální vody, ev. vyzkoušet vodu mořskou.

Rýma a astma

Chronická rýma představuje nejzávažnější rizikový faktor pro vznik astmatu. Ohroženi jsou zejména jedinci s prokázanou alergií na inhalační alergeny a rodinným výskytem. Silně varující je především postižení matky a přítomnost astmatu v rodině. Vlastní zhoršování postižení dýchacích cest směrem k průduškám je pak samozřejmě podporováno přítomností alergenů a dráždivých podnětů zevního prostředí. V poslední době se zdůrazňuje teorie jednotného postižení jak horních, tak dolních dýchacích cest, které se může projevit různými způsoby. Podkladem obou onemocnění je zvýšená reaktivita, jejíž podklad lze spatřovat v zánětu sliznice dýchacích cest jak horních, tak dolních.

U pacientů s rozvinutým astmatem je přítomnost rýmy téměř pravidlem: Nosní příznaky nacházíme u 70 až 80 % astmatiků, některé studie udávají čísla blížící se 100 %. Je prokázáno, že zhoršení rýmy u těchto pacientů vede pravidelně i k zhoršení astmatu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.