Strava při užívání Warfarinu

Otázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat – je mi 65 let, byl mi voperován kardiostimulátor a beru Warfarin, jakou stravu bych měl mít? Děkuji za odpověď.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Je nutné se vyvarovat potravin obsahující větší množství vitamínu K, který účinek Warfarinu ruší – zcela vyloučit zelené papriky, špenát, zelený čaj, červenou řepu, avokádo, špenát, hlávkový salát, květák, bílé i červené zelí jakkoliv upravované (dušené, kysané), brokolici, kapustu, pórek, petrželovou nať, čerstvá rajčata a papriky, čerstvý hrách.

V malém množství je možno pojídat kořenovou zeleninu – mrkev, celer, petržel, ředkvičky, kyselou okurku,  malé množství luštěnin (neměly by představovat hlavní jídlo). Zralé čerstvé ovoce v přiměřeném množství je možné konzumovat, výjimkou jsou kiwi, maliny, ostružiny a mango. Také při přípravě pokrmů omezit používání rostlinných olejů.

Dostatečný pitný režim je samozřejmostí. Je třeba se vyvarovat popíjení alkoholu („povolena“ bývá jedna sklenka vína, malé pivo jedenkrát denně) a bylinných čajů. Bylo popsáno již mnoho závažných interakcí bylinných odvarů s léky, jež snižují krevní srážlivost. Pozor i na užívání některých zcela běžných léků proti bolesti!

Velmi důležité je sledovat účinnost léčby (měření tzv. INR, Quickova testu) a podle toho upravovat jak léčbu, tak případně dietu. Poradit by vám měl podrobně váš ošetřující lékař. Existují i podrobné brožury.