infekce močových cest

Zánět močových cest, jak na něj?

Pálení močových cest? Přichází plíživě a nenápadně – v několika hodinách se ale mění v bolestivou a nebezpečnou hrozbu. Infekci močových cest minimálně jednou v životě dostane přes 2,5 miliónu současně žijících českých žen, 15% z nich dokonce opakovaně. V extrémních případech končí se záněty ledvin v nemocnici. A právě nastává doba jara a pak i léta velice příznivá pro záněty močových cest. K nastartování zánětu močových cest stačí málo. A netýká se jen žen, ale i mužů a dětí. Stačí si jen na jaře sednout na studenou lavičku…

Močové potíže

Zánět močových cest a močové infekce jsou společně s respiračními záněty nejčastějšími infekcemi, které člověka ohrožují. Právě nyní plní ordinace praktických lékařů a urologů pacienti s těmito obtížemi – podle specialistů začíná v březnu „jarní sezóna“ zánětů močových cest. „V současné době sem přicházejí 2 až 3 pacientky denně se záněty močového ústrojí. Dle mých zkušeností jich v brzké době přibyde,“ potvrdil praktický lékař, MUDr. Vladimír Marek z ordinace FamilyMed Brno.

močové cesty

Tento trend potvrzuje i předseda Mladých praktiků MUDr. Norbert Král. „Pacientky se záněty močových cest jsou zde na denním pořádku. Bohužel většinou přicházejí s významnými obtížemi a nezbývá než nasadit antibiotika či chemoterapeutika, abychom předešli dalším komplikacím.

 

Mnohdy se stává, že nevinné příznaky jako je pálení při močení skončí jako zánět ledvin v nemocnici na intravenózní léčbě antibiotiky,“ doplnil MUDr. Král. Lékaři většinou nasazují antimikrobiální léčbu empiricky (bez vyšetření s předpokladem účinku). Časté užívání antibiotik v případě opakujících se infektů, ale může vést k rezistenci.

Příčiny zánětu močových cest

K nastartování zánětu močových cest stačí málo. Na jaře jsou často na vině klamavé sluneční paprsky, které nedostatečně teple oblečené ženy vytáhnou na studené lavičky, a dojde k prochladnutí. Sníží se imunita sliznice a vzniká zánět. Příčinou „jarních“ zánětů je také snížená obranyschopnost organizmu po zimě a proběhlých virózách.

 

Podle uroložky MUDr. Michaely Matouškové z pražského Urocentra postihuje zánět močových cest desetkrát více žen v reprodukčním věku než mužů. „Důvodů je hned několik. Ženy mají kratší močovou trubici zhruba 3 až 4 centimetry. Vyústění se nachází kousek od poševního vchodu a konečníku a do močové trubice se tak snadnou dostanou bakterie.

 

Riziko vzniku zánětu močových cest zvyšuje také sexuální aktivita a nechráněný pohlavní styk. Na vině ale mohou být i chlamydiové infekce, nedostatek tekutin nebo návštěvy veřejných bazénů,“ uvedla MUDr. Matoušková, které ročně do ordinace přijdou s komplikacemi stovky pacientů.

doktor vyšetřuje močové infekce
V drtivé většině – až z 85 % – má záněty močových cest na svědomí bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje například ve střevech. „Infekce se většinou ohlašuje pálením, řezáním, častým nucením na močení, bolestí při a po močení, únavou, někdy i horečkami a krví v moči. V takových případech je nutné jít k lékaři a začít okamžitě s léčbou,“ podotkl urolog MUDr. Jaroslav Porš z Nemocnic Turnov.

 

Prevence a léčba zánětů močových cest

Pokud jsou pacienti schopni rozeznat infekci v počátku, dříve než propukne v plné síle, mohou zkusit zánět „rozehnat“ samoléčbou a režimovými opatřeními. „Doporučujeme brusinkové extrakty v kombinaci s D-manosou, jenž brání přilnutí bakterií E. coli v močovém traktu a preparáty s lyzátem Escherichia coli, který aktivuje imunitní systém organismu. Je třeba také dostatečně pít a vyvarovat se dráždivých pokrmů a nápojů, jako jsou například ostrá, kořeněná jídla či silná káva,“ podotkl MUDr. Jaroslav Porš.

 

Pomáhá také omezit alkohol a sladké.
Podle předsedy Mladých praktiků MUDr. Krále umí ženy, které čas od času infekcemi trpí, rozeznat nemoc již v zárodku a zahnat ji, než se plně rozjede. „V rizikových obdobích, jako je jaro nebo léto, které zánětům bohužel přeje, je možné užívat brusinky s D-manosou i preventivně,“ dodal Král.
Infekcí močových cest trpí i muži. „Pokud mi do ordinace přijde s příznaky pálení a řezání při močení muž, často skončí v péči urologa. Tyto projevy mohou být totiž příznakem závažnějších problémů s močovým měchýře či prostatou, i onkologických,“ dodal MUDr. Marek.

O infekci močových cest

intersticiální cystitida, žena potřebuje na záchodInfekce močových cest jsou v Evropě a severní Americe druhou nejčastější bakteriální infekcí postihující člověka hned po infekcích horních cest dýchacích.  Nejvíce postiženou skupinou jsou dospělé ženy v reprodukčním věku. Incidence infekcí močových cest u dětské populace se pohybuje mezi 1 – 7 %.

 

Nejčastější  infekce močových cest

Nejčastěji infekce způsobuje gram-negativní bakterie Escherichia coli, která se normálně vyskytuje ve střevech a kolonizuje perinatální oblast.

bakterie Escherichia coli

 

 

 

 

 

 

 

By Database Center for Life Science (DBCLS), Creative Commons Attribution 3.0″CC BY 3.0, Escherichia coli

 

V podstatně menší míře mohou být původci další druhy bakterií, mykoplazmata, chlamydie, viry, plísně či prvoci.

Infekce močových cest se vyskytuje buď primárně, a to na podkladě poruchy lokálních obranných antimikrobiálních mechanismů, nebo sekundárně jako komplikující faktor jiného současně přítomného onemocnění a u jedinců s predispozicí anatomických nebo funkčních abnormalit močových cest.

 

 

4 komentáře “Zánět močových cest, jak na něj?”

  1. Veronika 9.5.2016 12:17

    Já už na záněty naštěstí netrpím, než jsem otěhotněla, mívala jsem je dost často a v těhotenství dvakrát tolik, ale pak jako když utne. Teď se s tím ale naopak začíná potýkat starší brácha, během půl roka už měl zánět snad čtyřikrát. Vím, že už ho vyšetřují všude možně, ale zatím se jim nějak nedaří přijít na to, čím by to mohlo být. Každopádně ho pořád léčí antibiotiky, což mě osobně úplně děsí, tím víc, že ani moc nepomáhají. Naposledy když měl zánět, tak dobral antibiotika a pořád ho to hrozně bolelo, já jsem měla doma ještě od těhotenství uroval manosa akut (to bylo jediný, co jsem jako těhotná mohla), tak jsem mu to dala, jestli mu to aspoň neuleví a říkal, že mu to pomohlo aspoň co se bolestí týče. Pak sice dostal další antibiotika, takže nakonec se to snad vyléčilo díky nim, ale myslím, že mu to ten uroval aspoň urychlil. Nicméně já mám dojem, že takhle častá antibiotika už pak nemohou ani zabírat, ne?

    • Já trpěla záněty močových cest také docela často. Pak mi někdo poradil, ať si koupím probiotika. Uklidňují žaludek a střeva po užívání antibiotik a pomáhají také jako prevence proti zánětu močáku. Koupila jsem si v lékárně Probiolact a musím říct, že vážně zabral. Zánět se neobjevil už 4 měsíce.

  2. Záněty močových cest byly moje noční můra. Opakovaly se docela často a pokaždé to bylo stejné. Bolesti zad, pálení při močení, pak návštěva urologie a antibiotika. Jednou mi doktor poradil, ať si koupím nějaká probiotika. V lékárně jsem koupil Probiolact a musím uznat, že skvěle zabral. Beru ho preventivně a zánět se už nevrací.

  3. Stále se vracející zánět močáku jsem zastavil užíváním Probiolactu. Poradil mi ho urolog. Teď už žádné bolesti ani pálení.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.