Kůže jim na slunci zarudne a objeví se svědící pupínky. Lidí s touto obtíží přibývá, přičemž nejčastěji postihuje ženy od 20 do 40 let, objevit se ale může v libovolném věku u každého. Sluneční alergie není pravou alergií, nejde o přehnanou imunitní reakci na specifický antigen. Příčinou je uvolněný histamin v pokožce.
Sluneční alergie může postihnout i nealergiky, proto by lidé před odjezdem na dovolenou měli vědět, jak při obtížích postupovat a jakou zvolit prevenci.
Typicky se alergie na slunce projeví krátce po příjezdu k moři. Nejčastěji ve výstřihu, na rukou a lýtkách, tedy na místech trvale vystavených slunci. Už po několika hodinách začne kůže svědit a objeví se kopřivka. Sluneční záření může vyvolat také takzvané Mallorca akné, kdy na kůži vyskočí zanícené pupínky. Jde o kombinaci vlivu UV záření a některých složek opalovacích krémů či běžné kosmetiky.
Zarudnutí a vyrážka se mohou objevit i po krátkém pobytu na slunci, když člověk užívá léky, které reakci pokožky na slunce zvyšují. Jsou to zejména antibiotika, ketoprofen a přírodní přípravky na depresi s třezalkou. Reakci vyvolávají i potraviny, jako citrusové plody, celer a fíky. Po jejich požití je nutné vyhýbat se slunci.
Při akutních obtížích pomáhají antihistaminika, která zmírní svědění a zarudnutí pokožky. Kdo už má zkušenosti se sluneční alergií, měl by si je do zavazadla přibalit. Lékaři doporučují začít je užívat tři dny před odjezdem na dovolenou a pak po celou dobu dovolené.
Lidé, kteří trpí projevy sluneční alergie, by se na slunci měli chránit volným oděvem, kloboukem nebo slunečníkem. Používat by měli jen kosmetiku s dostatečným slunečním filtrem. Naopak by neměli používat parfémy, kolínské či osvěžující kapesníčky, které mohou přispět ke vzniku sluneční alergie. Po pobytu na slunci by se měli osprchovat.
Vložit komentář