alergička

Až polovina pacientů podceňuje léčbu

Mnoho lidí podceňuje příznaky alergie a vyhýbá se návštěvě specialisty. Řekl to lékař oddělení alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce Petr Čáp, podle kterého rady lékařů nedodržuje až polovina pacientů.

Ze zdravotní ročenky ČR za rok 2007 vyplývá, že se za poslední dekádu počet alergií zdvojnásobil. Přitom řada alergiků řeší své potíže nárazově v domnění, že tím ušetří čas a peníze, řekl Čáp, podle něhož však neléčená alergie znamená mnohem větší riziko ztrát, a to nejen finančních. Na léčbu je pozdě, pokud už pacient „má oči jak angorský králík a teče mu z nosu jak z vodovodu“, upozornil. Neléčený člověk riskuje závažnější komplikace a chronické onemocnění, může přestat být schopen vykonávat své zaměstnání, uvedl.

Podle Čápa existují přesná čísla, podle nichž dlouhodobě podávaný lék zvyšuje kvalitu života a snižuje náklady celoroční alergologické rýmy. Jednou z možných příčin rozvoje alergie je měnící se životní prostředí, podle něhož se mění také odezva organismu. Tělu škodí například smog či klimatizace.

Nejčastějšími alergeny jsou zvířata, plísně, pyl a roztoči, ale i například latex. Alergie se projevuje jako rýma, zánět spojivek, astma, kopřivka nebo ekzém. Nejhorší reakce, takzvaná anafylaxe, může nastat po lécích, potravinách či hmyzím bodnutí. Každý by proto podle Čápa měl mít v domácí lékárničce nějaký lék jako okamžitou pomoc.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.